مقالات تخصصی

علل کمبود پتاسیم در خاک و روش هایی برای اصلاح آن

کمبود پتاسیم

اثرات پتاسیم بر گیاهان به خوبی شناخته شده است، زیرا باعث بهبود رشد و تولید محصول می شود اما دقیقاً چرا و چگونه؟ به عنوان یک باغبان، لزومی ندارد دلیل و چگونگی آن را بدانید. اما با دانستن علائم و علل کمبود پتاسیم و افزودن پتاسیم به خاک، می توانید گیاهان شادابی داشته باشید که محصولی با عملکرد بالا تولید می کنند.

پتاسیم برای گیاهان چه می کند؟

پتاسیم که یکی از 3 ماده مغذی بزرگ نامیده می شود، واضح است که برای رشد و نمو گیاهان مهم است.

اگرچه پتاسیم به میزان قابل توجهی بخش ساختاری بافت گیاهی نیست، اما با حرکت آب، مواد مغذی و کربوهیدرات ها در بافت گیاه مرتبط است. به تنظیم باز و بسته شدن روزنه کمک می کند. این امر تبادل بخار آب، اکسیژن و دی اکسید کربن را در گیاه تنظیم می کند.

پتاسیم همچنین در فعال کردن آنزیم های گیاه نقش دارد. که می تواند بر تولید پروتئین، نشاسته و آدنوزین تری فسفات (ATP) تأثیر بگذارد. تولید ATP می تواند سرعت فتوسنتز را تنظیم کند.

پتاسیم چیست؟ این مطلب را در مقالات تخصصی فردین کشت مطالعه کنید.

اگر کمبود پتاسیم در خاک باغچه داشته باشید و این عنصر به مقدار کافی تامین نشود، رشد گیاه را متوقف کرده و عملکرد را کاهش می دهد. از جمله موارد دیگر، پتاسیم به گیاهان کمک می کند:

  • گیاهان سریعتر رشد می کنند
  • از آب بهتر استفاده کنند و در برابر خشکی مقاوم تر باشند
  • با بیماری مبارزه کنند
  • در برابر آفات مقاومت کنند
  • محصول بیشتری تولید کنند
  • در تمام گیاهان، پتاسیم به تمام عملکردهای درون گیاه کمک می کند.

علائم کمبود پتاسیم در گیاهان

کمبود پتاسیم در گیاهان باعث می‌شود که گیاه در کل عملکرد ضعیف‌تری از آنچه باید داشته باشد. به همین دلیل، مشاهده علائم خاص کمبود پتاسیم در گیاهان دشوار است. هنگامی که کمبود شدید پتاسیم اتفاق می افتد، ممکن است بتوانید برخی از علائم را در برگ ها مشاهده کنید.

علائم کمبود پتاسیم

علائم کمبود پتاسیم

قابل تشخیص ترین علامت کمبود پتاسیم در گیاهان این است که برگ ها قهوه ای و در لبه های سوخته به نظر می رسند. همچنین ممکن است متوجه کلروز یا زرد شدن بین رگبرگ های برگ یا در امتداد حاشیه برگ شوید. به طور معمول، قدیمی ترین برگ ها در ابتدا سوخته به نظر می رسند.

علائم کمبود درشت مغذی ها در گیاهان را در مقالات تخصصی فردین کشت بخوانید.

آزمایش خاک برای کمبود پتاسیم

یک آزمایش خاک آزمایشگاهی با کیفیت خوب، همه چیز را در مورد سطح ریز مغذی‌ها و درشت مغذی ها در خاک، از جمله سطح پتاسیم، به شما می‌گوید.

علت کمبود پتاسیم در خاک چیست؟

در حالی که نیتروژن و فسفر در مواد آلی یافت می شوند، پتاسیم معمولا به اندازه دو عنصر قبلی در مواد آلی یافت نمی شود. موجودات خاک نسبت به گیاهان به پتاسیم نیاز بسیار کمتری دارند. این بدان معنی است که بیشتر پتاسیم به سرعت در هنگام تجزیه بقایای آلی آزاد می شود و احتمال بیشتری وجود دارد که از خاک خارج شود.

کمبود پتاسیم

نحوه واکنش پتاسیم در خاک به چند چیز بستگی دارد: اول از همه، یون پتاسیم کوچک است و می‌تواند در شکاف‌های درون ذرات رس به دام بیفتد. این باعث می شود آنها به دام افتاده و برای استفاده در خاک در دسترس نباشند. عامل دیگری که بر سطح پتاسیم در خاک تأثیر می گذارد، پیچیده تر است و شامل یک مکانیسم خاک به نام تبادل کاتیونی است.

این تبادل زمانی ایجاد می شود که ذرات ریز خاک رس و هوموس بار الکتریکی منفی ایجاد می کنند. ذرات باردار منفی سپس یون های دارای بار مثبت را جذب می کنند که به عنوان کاتیون ها نیز شناخته می شود که شامل پتاسیم است. تا زمانی که خاک عاری از ماسه باشد، معمولا سطح بالایی از پتاسیم وجود دارد.

در حالی که برخی از گیاهان، یا به دلیل اینکه در یک محیط اسیدی رشد می کنند یا در جایی که تعداد زیادی باکتری مفید خاک وجود دارد، می توانند پتاسیم را مستقیماً از پودر سنگ استخراج کنند، بیشتر گیاهان نمی توانند این کار را انجام دهند که منجر به کمبود پتاسیم در گیاهان شما می شود.

کمبود پتاسیم قابل مشاهده است و تا زمانی که کمبود پتاسیم را در گیاه مشاهده کنید، خسارت عملکرد قبلا تا حدودی رخ داده است. علائم کمبود پتاسیم ابتدا در بافت گیاهی مسن‌تر رخ می‌دهد که با زرد شدن در حاشیه برگ شروع می‌شود و سپس بافت گیاهی از بین می‌رود.

علائم کمبود پتاسیم در گیاهان

علائم کمبود پتاسیم در گیاهان

کمبود پتاسیم می تواند در گیاهان ایجاد شود حتی زمانی که آزمایش های خاک به دلیل نسبت های کاتیونی، pH خاک کافی را نشان دهد. پتاسیمی که توسط کود یا پتاسیم آزاد شده از حالت ثابت در خاک استفاده می شود، نمی تواند سایر یون های متصل به یکدیگر را با تبادل کاتیونی جابجا کند. بنابراین تا زمانی که فضایی پیدا کند به عمق خاک می رود.

در حالی که pH پایین خاک می تواند باعث کمبود پتاسیم شود، علائم ممکن است تا زمانی که سطح pH بسیار کمتر از 5.0 باشد در محصولات شما ظاهر نشود. در خاک هایی که آهک زیادی دارند، کلسیم می تواند پتاسیم را از تبادل کاتیونی جابجا کند، به این معنی که می تواند از طریق خاک به جایی که دیگر برای گیاهان شما در دسترس نیست، شسته شود.

میزان اکسیژن موجود در خاک نیز می تواند بر جذب پتاسیم آن تأثیر بگذارد. هنگامی که اکسیژن خاک کم می شود که می تواند در خاک بسیار فشرده یا بیش از حد آبیاری شده اتفاق بیفتد، تنفس ریشه کاهش می یابد که می تواند جذب پتاسیم در خاک را محدود کند.

کود پتاسیم

کود پتاسیم

کود پتاسیم

کود پتاسیم گاهی اوقات کود پتاس نامیده می شود. این به این دلیل است که کودهای پتاسیمی اغلب حاوی ماده ای به نام پتاس هستند. پتاس یک ماده طبیعی است که هنگام سوختن چوب به وجود می آید. در حالی که پتاس از نظر فنی یک ماده طبیعی است، فقط انواع خاصی از کودهای پتاسیم حاوی پتاس ارگانیک در نظر گرفته می شوند.

افزودن پتاسیم به خاک به رشد بهتر گیاهان و تولید گل و میوه بیشتر کمک می کند. همچنین به گیاهان برای مبارزه با بیماری ها و به مقاومت آنها در برابر آفات کمک می کند. یک گیاه سالم و شکوفا کمتر در اثر بیماری های گیاهی مانند زنگ یا سفیدک پودری ضعیف می شود. بیایید در مورد روش های افزودن پتاسیم به خاک و برای کاهش خسارت ناشی از کمبود پتاسیم صحبت کنیم.

کدام کود پتاسیم بالایی دارد؟

استفاده از کودها یک راه مناسب برای افزودن پتاسیم است. دو نوع اصلی از کودهای پتاسیم وجود دارد که در آنها پتاسیم با کلرید یا سولفات ترکیب می شود. کلرید پتاسیم (KCl) در سه درجه مختلف موجود است که شامل 50٪، 41٪، 33٪ پتاسیم در هر حجم است. هر دو فرمول 33% و 41% معمولا حاوی مقادیر قابل توجهی کلرید سدیم (NaCl) هستند.

کود پتاسیم

کلرید پتاسیم (KCl)

سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم معمولا با ایجاد یک واکنش شیمیایی در ترکیب کلرید با اسید سولفوریک تولید می شود. این کود به طور معمول حاوی حدود 43 درصد پتاسیم در هر حجم است.

سولفات پتاس منیزیا (یا Sul-Po-Mag) اساساً مخلوطی از سولفات پتاسیم است. حاوی حدود 20 درصد پتاسیم و 11 درصد منیزیم در هر حجم است. یک کود مفید برای استفاده در مواقعی است که خاک به منیزیم نیز نیاز دارد.

خاکستر چوب

اگرچه خاکستر چوب منبع عالی پتاسیم است، اما دارای معایب خاصی است. خاکستر می تواند باعث افزایش قابل توجه pH خاک شود. همچنین بدست آوردن خاکستر چوب کافی برای استفاده در مناطق بزرگتر بسیار دشوار است.

در حالی که هر یک از این کودها می توانند مقادیر قابل توجهی پتاسیم به خاک اضافه کنند، اما صرفا یک راه درست برای اصلاح کمبود پتاسیم وجود ندارد. هنگام تعیین اینکه کدام کود بهترین است، همیشه باید نیازهای خاص گیاهان خود و همچنین شرایط خاک موجود و سایر شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید.

کودهای آلی یا شیمیایی؟ کدامیک بهتر است؟

آیا وجود پتاسیم زیاد مضر است؟

اگرچه مقدار کمی پتاسیم اضافی به طور کلی دلیلی برای نگرانی ندارد، اما خاک بسیار غنی از پتاسیم می تواند مشکل ساز باشد. به همان اندازه که برای سلامت کلی گیاهان مهم است، پتاسیم بیش از حد می تواند برای گیاهان خطرناک باشد زیرا بر نحوه جذب سایر مواد مغذی حیاتی توسط خاک تأثیر می گذارد.

کمبود پتاسیم

کاهش پتاسیم خاک همچنین ممکن است از ورود فسفر اضافی در خاک به آبراه‌های محلی جلوگیری کند. جایی که می‌تواند رشد جلبک‌ها را افزایش دهد که در نهایت می‌تواند موجودات آبزی را از بین ببرد.

اگر نیاز به کاهش سطح پتاسیم در خاک دارید، باید کودهایی با عدد کم یا صفر در موقعیت K انتخاب کنید. کودهای آلی، به عنوان جایگزینی برای کودهای شیمیایی، عموما نسبت N-P-K کمتری دارند. علاوه بر این، مواد مغذی موجود در کود به آرامی تجزیه می‌شوند، که از تجمع پتاسیم جلوگیری می کند.

امولسیون ماهی، کود دوستدار محیط زیست می باشد. این مطلب ارزشمند را در مقالات فردین کشت بخوانید.

نوشته های مشابه