آموزش کاشت و پرورش

کشت فیسالیس

کشت فیسالیس

فیسالیس یکی از میوه های استوایی بومی مناطق آمریکای جنوبی است.فیسالیس از خانواده گوجه فرنگی می باشد. ظاهر آن شبیه گوجه گیلاسی است. اما طعم آن ترکیبی از طعم میوه های توت فرنگی، گیلاس، کیوی و آناناس است که به دلیل طعم خوش و بی نظیرش در کشورهای اروپایی و آمریکایی طرفداران زیادی دارد. در این مطلب ضمن معرفی این میوه خوشمزه قصد داریم نحوه کشت فیسالیس را نیز شرح دهیم.

کشت فیسالیس بدلیل شرایط مناسبی که برای تولید دارد، در کلیه مناطق کشور قابل انجام است. فیسالیس گرانترین میوه ایران بر اساس آمار جهانی، میوه فیسالیس در هر هکتار بین ۲۲ تا ۳۶ تن تولید می شود که هر ۱۰۰ گرم آن در بازار به قیمت سه تا چهار هزار تومان به فروش می رسد.فروش در میوه فروشی ها هر بسته ۱۰۰ گرمی تا حدود ۱۰ هزار تومان ..فیسالیس را می توانید به صورت خام و یا همراه سالاد مصرف کنید و یا اینکه مربای فیسالیس را پخته و نوش جان کنید!

میوه فیسالیس فاقد هرگونه آلودگی و ماندگاری بالا..ماندگاری این میوه بسیار خوب است، ۱۰ روز به طور طبیعی بیرون از یخچال و تا ۳ ماه ، در یخچال و در دمای ۲ درجه بالای صفر ، با همان طراوت و تازگی می ماند.میوه فیسالیس به دلیل قرار گرفتن در لفاف کاغذی شکل فاقد هرگونه آلودگی و عوامل بیماری زا است.میوه این گیاه به صورت تازه و یا خشک (مانند کشمش) قابل مصرف می باشد.میوه ی آن مانند پرتقال ، رنگ نارنجی متمایل به زرد دارد و از لحاظ شکل ظاهری و ساختار ، شبیه یک گوجه فرنگی کوچک است. بو و طعم آن بیشتر شبیه توت فرنگی و یا مخلوطی از طعم آناناس و گوجه فرنگی است.

شرایط اقلیمی مناسب کشت فیسالیس

  • نیاز به نور: آفتاب کامل
  • خاک مناسب: خاک معمولی با زهکش خوب
  • نیاز به آب: متوسط و مرتب

فیسالیس ، گیاهی چند ساله نیمه مقاوم نسبت به سرما و در دمای ۶- آسیب می بیند.فیسالیس به رطوبت زیادی نیاز ندارد و در فضای باز با همان کیفیت قابل پرورش است..فیسالیس میوه نارنجی رنگ متمایل به زرد دارد هر بوته در صورت نگهداری صحیح قادر به تولید ۲ تا ۵ کیلو میوه است. فیسالیس خود گرده افشان است ، در صورتی که در منزل و یا گلخانه کشت شود برای گرده افشانی بهتر می توان لرزشی ملایم به بوته وارد کرد. در فضای آزاد باد این عمل را انجام می دهد.بوته ها در شرایط مساعد تا ارتفاع ۱متر می رسند.

تکثیر و پرورش بذر فیسالیس:

فیسالیس معمولا از طریق بذر تکثیر می شود.در اکثر خاک ها با زهکشی خوب قابل کشت است اما بهترین خاک لوم شنی است.برای جوانه زنی مطلوب بذور ، رطوبت بالا مورد نیاز است.در هر اونس (حدود ۲۸ گرم) حدود ۵ الی ۸ هزار دانه وجود دارد.وزن هر میوه به طور متوسط ۱۰-۴ گرم است.

نوشته های مشابه