کاکتوس کریسمس با نام علمی Schlumbergera truncata که به Christmas Cactus معروف می‌باشد یکی از کاکتوس‌های پرطرفدار می‌باشد که اگر به خوبی نگهداری شود در زمان کریسمس گل خواهد داد.

بهتر است این گل رو در جایی با حداکثر نور ممکن ولی بدون اشعه مستقیم آفتاب نگهداری کنید. این گیاه هم مثل بقیه کاکتوس ها به کم آبی مقاومه ولی توی فصل رشدش که از دی ماه تا خرداد ماه می باشد. در صورتی که کم آبی رخ دهد، فقط رشد گیاه کم می شود و گیاه کوتاه تری بدست خواهد آمد. به طور کلی بهتر است بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود.

از لحاظ دمایی نیاز به هوای خنک و روز کوتاه دارد تا به گلدهی برسد. این گیاه تا دمای ۷ الی ۸ درجه سرما را می تواند تحمل کند.

ازدیاد کاکتوس کریسمس:

تکثیر این گیاه به راحتی انجام می شود. راحت ترین روش بریدن قطعات برگ و قرار دادن ایستاده آنها در ماسه می باشد. با دیدن اولین جوانه روی برگ می توان از گیرایی قلمه اطمینان حاصل کرد. نکته مهم و استادانه تکثیر این است که، نباید از برگ های پایین سمت خاک استفاده کنید زیرا باعث پوسیدگی و قارچ زدگی می شود. در نتیجه بهترین قلمه ها از برگ های بالایی بدست می آید. روش دیگر تکثیر استفاده از بذر می باشد ولی بیشتر تکثیر کنندگان اصلی از این روش استفاده می کنند.

مشکلات پرورش:

مهمترین بیماری ها و مشکلات کاکتوس کریسمس قارچ و پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد و یا آسیب دیدگی هست. همچنین بیماری های ویروسی که توسط شته ها در هوای خنک منتقل می شوند از دیگر مشکلات گیاه می باشد. از دیگر مشکلات می توان به ریزش گل اشاره کرد که دلیل آن می تواند تغییر دما و یا کمبود نور باشد.

تعویض گلدان:

در کاکتوس کریسمس کمی با دیگر گیاهان متفاوت می باشد. هر چه سایز گلدان کوچک تر شود و یا به کلامی دیگر هرچه میزان ریشه و فشردگی آن بیشتر شود امکان گلدهی بالاتر خواهد رفت. در نتیجه هر ۳ سال یکبار با یک سایز بزرگتر تعویضش کنید.

هرس: در این گیاه مثل بقیه گیاهان بسیار مهم می باشد که در جوانه زنی برگ جدید و زیبایی گیاه بسیار اهمیت دارد.

مقالات تکثیر و ازدیاد دیگر سایت هم مانند کاشت پشن فروت  و کاشت کاهو چینی را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.