در این مقاله کوتاه میخواهیم شما را با کاشت پیازچه بیشتر آشنا کنیم. پیازچه ( Allium schoenoprasum L. ) گیاهی چند ساله از تیره Alliaceae می باشد .

ارزش غذایی و دارویی

در کاشت پیازچه باید در نظر داشت که پیازچه دارای بیشترین مقدار لینولئیک اسید (امگا-۶) در بین سبزیهای پیازی است .

گیاه شناسی

پیازچه به طور عمده برای برگ های غده مانند باریک کشت می شود که طول آن از ۱۵ تا ۵۰ سانتی متر متغیر است . بعد از تشکیل ۳-۲ برگ ، یک جوانه جانبی تکامل می یابد و در نتیجه یک شاخه جانبی تشکیل می شود و در نهایت مجموعه ای از شاخه ها به وجود می آیند . قسمت متورم تخم مرغی تا بیضوی به طول ۳-۱ سانتی متر به صورت مجتمع در پایه گیاهان تشکیل می شود . گاهی تعدادی پیازچه جانبی تشکیل می شوند .

القای گل بستگی به دمای کم و طول روز کوتاه دارد . بنابراین گیاهان کوچک که دارای مواد ذخیره ای کافی نباشند ، واکنش کمتری به گلدهی نشان می دهند ، اگر دما بالاتر از ۱۸ درجه سانتی گراد باشد ، گلدهی صورت نمی گیرد .

ساقه گلدهنده توخالی به طول ۶۰-۲۰ سانتی متر است که دارای گل های ارغوانی و گاهی سفید یا صورتی است . پیازچه عموماً دگر گرده افشان است و گرده افشانی توسط حشرات صورت می گیرد ، اما خود گرده افشانی بندرت صورت می گیرد . در آخر فصل رشد ، همزمان با کاهش دما و کوتاه شدن طول روز برگ ها پیر می شوند . همزمان با انتقال هیدرات های کربن به سوخ و ریشه ، گیاهان وارد دوره رکود ۵-۴ هفته ای یا بیشتر می شوند ، که به صورت طبیعی در آخر زمستان شکسته می شود . همچنین این دوره رکود با آغشته کردن پیازها در آب گرم ۴۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۶-۸ ساعت و سرد شدن معمولی دمای آب شکسته می شود . احتمالاً تیمار فوق باعث خارج شدن بازدارنده های رشد یا افزایش سرعت واکنش های متابولیکی می شود . مواجه کردن گیاهان با دمای ۴۴-۴۳ درجه سانتی گراد به مدت ۴۸-۳۶ ساعت باعث حذف رکود و تیمار با دمای پایین باعث طولانی شدن این دوره می شود .

شرایط محیطی مطلوب در کاشت پیازچه

پیازچه مقاوم به سرما و همچنین مقاوم به دماهای بالا است . دمای مطلوب رشد بین ۱۷ تا ۲۵ درجه سانتی گراد متغیر است . پیازچه در آب و هوای مرطوب به خوبی رشد می کند ، اما حساس به شرایط غرقابی است .

تغذیه

در کاشت پیازچه میزان کود مورد نیاز ۲۰۰ کیلوگرم نیتروژن ، ۲۵ کیلوگرم فسفر (p2o5) و ۱۰۰ کیلوگرم پتاسیم (k2o) در هکتار می باشد .

ازدیاد

روش معمول کشت با بذر است . میزان بذر مورد نیاز ۷ کیلوگرم در هکتار است . پس از کشت ، مزرعه به مدت ۴-۳ سال مورد استفاده قرار می گیرد و کشت با تراکم زیاد صورت می گیرد .

برداشت

برداشت در چند چین صورت می گیرد و برگ ها از ۳-۲ سانتی متر بالاتر از سطح خاک برداشت   می شوند . برداشت در سال اول به ۳-۲ برداشت محدود می شود و پس از ذخیره شدن مواد غذایی کافی ، در سال های بعد ، تعداد برداشت ها افزایش می یابد . میزان عملکرد ۸-۷ تن در هکتار است که با ۷-۶ چین برداشت بدست می آید .

در سایت فردین کشت می تونید از بذر پیازچه سفید آمریکایی بسته ۲۰۰عددی و بذر پیازچه قرمز فارست بسته ۵۰ عددی به صورت خانگی استفاده نموده  و در صورت نیاز به بذر عمده و تجاری با ما در تماس باشید.

Author: فردین نژاد

مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دریافت کد پیگیری

کاربر محترم:

شما میتوانید با وارد نمودن شماره سفارش در کادر مربوطه کد پیگیری پستی سفارشتان را دریافت نمایید.

سپس کد دریافت شده را در سایت اداره پست وارد نموده و از وضعیت مرسوله باخبر شوید.

آدرس شرکت پست: http://newtracking.post.ir

لازم به یادآوریست، پس از تحویل بسته شما به اداره پست، مسئولیت پیگیری مرسوله تا زمان رسیدن به ادرستان، با شماست و از عهده مجموعه فردین کشت خارج می باشد.

چنانچه نهال و نشاء خریداری نموده اید، این بخش برای شما کاربرد نخواهد داشت. زیرا از طریق باربری و تیباکس ارسال میگردند که قابلیت پیگیری الکترونیکی ندارند.