الماس 0 الماس
الماس 0 الماس
Generic selectors
کاملا مشابه کلمه
جستجو در عناوین
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
مقالات
محصولات

کاشت نعناع در گلدان

کاشت نعناع

پس از کاشت نعناع در باغچه یا گلدان، این گیاه معطر چند ساله به همدم و همراه همیشگی باغ‌تان تبدیل می‌شود. با این حال برخی از انواع از برخی دیگر مقاوم تر هستند. اگر نمی‌خواهید آفات به باغ‌تان نزدیک شوند، ‌نعناع میتواند به شما کمک کند.  نعناع انواع مختلفی دارد که در فروشگاه فردین کشت میتواند بذر برخی از ارقام را خریداری کنید. اگر در آپارتمان زندگی میکنید و از داشتن باغچه محروم هستید میتوانید نعناع در گلدان کشت کنید.

کاشت نعناع در گلدان

از آنجا که ریشه ‌نعناع در زیر زمین به سرعت پیشروی می‌کند، ‌نعناع به سادگی و بسیار سریع تکثیر می‌شود. برای کشت نعناع؛ یک گلدان با قطر ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری بردارید. همچنین اگر نمی‌خواهید ‌نعناع بی‌رویه در باغ‌تان رشد کند کاشت آن در گلدان گزینه خوبی است. شما می‌توانید ‌نعناع را داخل گلدان کاشته و سپس گلدان را داخل خاک قرار دهید. این گونه گلدان نمایان نمی‌شود، اما در عین حال رشد گیاه‌‌تان را تحت کنترل در می‌آورد.

می‌توانید ‌نعناع را در ظرفی بزرگ یا در گلدانی پلاستیکی بکارید و در تمام طول سال آن را بیرون از خانه نگه دارید. گلدان‌های سرامیکی را در طول زمستان بیرون نگه ندارید، زیرا با سرد و گرم شدن هوا ترک خواهند خورد.

‌نعناع را در آفتاب کامل یا سایه جزیی بکارید. ‌نعناع در خاک غنی، مرطوب و زهکش به خوبی رشد می‌کند. ‌نعناع در انواع مختلفی از خاک رشد می‌کند، اما در خاکی که با دو لایه کمپوست پوشیده شده باشد، بسیار بهتر رشد خواهد کرد.

اصلاح و چینش منظم ظاهر گیاه را جذاب نگه می‌دارد. همانند ریحان و سایر گیاهانی که به دلیل برگ‌های‌شان رشد داده می‌شوند، گل را همان زمان که ظاهر می‌شود، حذف کنید و سر ساقه‌ها را نیشگون بگیرید تا گیاه‌‌تان کوتاه‌تر و پُر پشت‌تر شود. ناحیه اطراف ‌نعناع را عاری از هر گونه علف هرز یا سبزه نگه دارید. در غیر این صورت ظاهر گیاه‌‌تان در هم و برهم به نظر می‌رسد و علف‌های هرز از عملکرد گیاه و همچنین طعم و عطر آن می‌کاهند.

گیاه ‌نعناع را هر چند سال یک بار تقسیم کنید؛ در پاییز گیاه را تا سطح زمین کوتاه کنید.

گیاه ‌نعناع می‌تواند طعمه برخی آفات و بیماری‌ها شود از جمله پژمردگی ورتیسیلیومی،  زنگ نعناع و یا تاول سیاه نعناع و حشرات مانند کرم عنکبوتی، کک‌های شبیه به سوسک، سوراخ کنندگان ریشه، کرم‌ها و سرخرطومی‌های ریشه. شته‌ها نیز گاهی اوقات مشکل ایجاد می‌کنند. فراهم آوردن امکان گردش مناسب هوا و خاک زهکش برای جلوگیری از بیماری برگ‌ها، در اغلب موارد پیشگیری کننده و کارساز است. حشرات را با استفاده از اسپری کردن آب شلنگ به برگ‌ها از گیاه جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که آب را به زیر برگ‌ها (یعنی جایی که حشرات در آنجا پنهان می‌شوند) نیز اسپری می‌کنید.

برای برداشت نعناع برگ‌ها را قطع کنید و هنگامی که گیاه شروع به شکوفه دادن داد شکوفه‌ها را نیز حذف کنید. برگ‌های تازه ‌نعناع را بلافاصله پس از چینش مورد استفاده قرار دهید یا آن‌ها را داخل فریزر قرار دهید تا رنگ درخشان خود را حفظ کنند.
کاشت نعناع از طریق بذر نیز ممکن است. میتوانید بذر نعناع آمریکایی را از فروشگاه تهیه و اقدام به کاشت نعناع در باغچه و یا گلدان نمایید.

0