رازیانه (Foeniculum vulgare) گیاهی از تیره چتریان (Apiaccae) است . کاشت رازیانه به صورت وحشی در جنوب اروپا و شمال غرب آفریقا ، با قدمت هزاران ساله یافت می شود . مهمترین دست اندرکاران کاشت رازیانه و تولیدکنندگان بذر رازیانه هند ، چین ، اسپانیا ، فرانسه ، ایتالیا ، مصر ، آرژانتین ، اندونزی ، ژاپن و آمریکا هستند .

در کاشت رازیانه باید توجه داشت که این گیاه برای قسمت غده مانند که در پایه پهنک برگ تشکیل می شود ، کاشته می شود . پایه برگ ها متورم است و به صورت تازه برای سالاد ، یا به صورت ادویه یا فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد . قسمت غده مانند دارای قطری بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است . شکل قسمت غده تخم مرغی شکل تا گرد است که شکل گرد و متراکم آن ترجیح داده می شود . قسمت خوراکی آن به صورت خام در سالاد و به صورت پخته شده در شور مورد استفاده قرار می گیرد .

تمامی قسمت های گیاه معطر و خوراکی است . مهمترین ترکیب معطر آن آنتول (Anethole) ، فنکون (Fenchone) ، لیمونن (Limonen) ، کارون (Carvone) و سایر مونوترپنها است . بذرها به عنوان طعم دهنده استفاده می شوند .

ارزش غذایی و دارویی

رازیانه از نظر پتاسیم و سایر عناصر غذایی غنی می باشد . رازیانه ضد درد و التهاب ، ضد اسپاسم ، ملین ، ضد نفخ ، مدر ، خلط آور ، شیرزا و ضد اشتها می باشد و در پیشگیری از عوارض قلبی و عروقی و کمک به سوء هاضمه نقش مهمی دارد .و اینجاست که کاشت رازیانه بسیار اهمیت پیدا می کند

گیاه شناسی

رازیانه یک گیاه چند ساله است که معمولاً به صورت یک ساله یا دو ساله کشت می شود . ارتفاع متوسط گیاه ۹۰-۷۵ سانتی متر است . ساقه مانند کرفس خیلی متراکم است و برگ ها منشعب هستند . از نقاط رشد در قسمت پایین گیاه ، پاجوش ها به وجود می آیند که از نظر بازارپسندی نامطلوب هستند . ریشه راست ، گوشتی ، طویل و منشعب است .

طول روز بلند همانند ورنالیزاسیون باعث تحریک گلدهی زودتر از موعد می شود که نتیجه آن تشکیل ساقه گلدهنده با تعداد زیادی گل کوچک زرد رنگ روی چترهای بزرگ است . بذرها قهوه ای مایل به سبز ، ناصاف و دارای طول ۶-۵ میلی متر می باشند و هر گرم آن شامل ۲۰۰ بذر است . بذر انواع رازیانه یا فنل را می توانید از سایت فردین کشت به نشانی  بذر فنل (رازیانه) اورازیو هیبرید آمریکایی بسته ۲۰ عددی تهیه بفرمایید. گاهی رازیانه به مدت یک یا چند هفته قبل از برداشت سفید (Blanching) می شود .

شرایط محیطی مطلوب

رازیانه در محدوده دمایی ۲۷-۴ درجه سانتی گراد رشد می کند . رازیانه در مناطق معتدله به خوبی رشد می کند و دمای بین ۱۵ و ۲۰ درجه سانتی گراد برای رشد آن مطلوب است . هوای گرم باعث کاهش اندازه و کاهش تردی دمبرگ می شود . رازیانه در آفتاب کامل یا سایه ملایم بخوبی رشد می کند .

خاک

رازیانه در خاک لومی با زهکشی خوب و ۵/۶=PH بخوبی رشد می کند . نیاز غذایی آن متوسط تا زیاد می باشد .

ازدیاد

روش مرسوم کشت آن نشاکاری است . فاصله بین بوته ها ۲۵-۲۰ سانتی متر و فاصله ردیف ها ۹۰-۷۵ سانتی متر است . تولید گلخانه ای آن در فصل های پاییز و زمستان امکان پذیر است . تراکم کشت در گلخانه بیشتر از مزرعه است و فاصله کشت ۲۵*۲۵ سانتی متر است . تراکم کاشت بر شکل قسمت غده مانند تاثیر می گذارد و کشت گیاه خیلی نزدیک هم باعث بیضی شدن قسمت قابل استفاده می شود . اما با افزایش فاصله بین گیاهان پاجوش دهی و شکافتن پایه پهنک برگ های بیرونی افزایش می یابد .

برداشت و انبار مانی

بر اساس شرایط محیطی ، دوره رشد از کاشت بذر تا رسیدن ۱۶۰-۱۰۰ روز طول می کشد . گیاه در زمانی که کوچک و کوچک تر از اندازه معمولی است ، برداشت می شود . در زمان برداشت ، تمام قسمت های گیاه بالای ریشه و سطح خاک بریده می شود . قسمت های بالایی دمبرگ و پهنک برگ در نزدیکی قسمت متورم خوراکی حذف می شوند . رازیانه در دمای انباری صفر درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی بالا دارای قابلیت نگهداری خوبی است .

Author: فردین نژاد

مدیریت

امتیاز مطلب
کاشت رازیانه
عنوان
کاشت رازیانه
شرح
کاشت رازیانه به همراه اطلاعات فنی لازم در خصوص گیاهشناسی و تکثیر این سبزی ارزشمند
نویسنده
نویسنده
فردین کشت

پیشنهاد تصادفی


-60%
-40%
-20%
-44%

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دریافت کد پیگیری

کاربر محترم:

شما میتوانید با وارد نمودن شماره سفارش در کادر مربوطه کد پیگیری پستی سفارشتان را دریافت نمایید.

سپس کد دریافت شده را در سایت اداره پست وارد نموده و از وضعیت مرسوله باخبر شوید.

آدرس پیگیری مرسوله: http://post.fardinkesht.com

لازم به یادآوریست، پس از تحویل بسته شما به اداره پست، مسئولیت پیگیری مرسوله تا زمان رسیدن به ادرستان، با شماست و از عهده مجموعه فردین کشت خارج می باشد.

چنانچه نهال و نشاء خریداری نموده اید، این بخش برای شما کاربرد نخواهد داشت. زیرا از طریق باربری و تیباکس ارسال میگردند که قابلیت پیگیری الکترونیکی ندارند.

شانستان را امتحان کنید

 
  • این گردونه فقط روزی یک بار ظاهر می شود
  • هر کاربر هر ماه یک بار شانس برنده شدن دارد
  • کد تخفیف به ایمیل شما ارسال میگردد
یا بخت و یا اقبال
با عضویت در تلگرام و اینستاگرام ما، از امکانات ویژه مانند تخفیف ، آموزش ، کتاب رایگان و... برخوردار شوید