آموزش کاشت و پرورش

آموزش کاشت به

کاشت به

به درختی میوه ده با نام علمی Cydonia oblonga از تیره Rosaceae است. این درخت در بهار گل های سفید و صورتی رنگی دارد که عطر آن فضا را پر می کند. شاید برای بسیاری از علاقمندان به پرورش این درخت سوال باشد که کاشت به از طریق دانه چگونه است؟ ما در این مطلب از مقالات آموزشی فردین کشت به شرح چگونگی کاشت به می پردازیم و تمام جزئیات را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

درخت به

درخت به در زبان انگلیسی Quince نامیده می شود. درخت کوچکی است که می تواند به ارتفاع 4.5 متر برسد. به گیاه مقاومی است که نیاز به مراقبت زیادی ندارد اما برای داشتن درختان سالم باید به برخی از نکات توجه کنید تا درختی سالم و پربار داشته باشید. معمولا 5 سال پس از کاشت به، درخت به بار می نشیند و میوه تولید می کند. در سال های اول باردهی ممکن است درخت بار چندانی نداشته باشد اما نا امید نشوید زیرا در سال های بعدی شاهد به های خوشمزه و خوش عطر خواهید بود که خستگی سال های قبل را از تن شما می زداید.

برای کاشت به یک منطقه آفتابی را انتخاب کنید. به در آفتاب کامل به خوبی عمل می کند، البته این درخت می تواند کمی سایه را تحمل کند، اما درخت باید بیشتر روز در معرض نور خورشید باشد تا بهترین عملکرد خود را داشته باشد.

درختان میوه مقاوم به سرما کدام درختان هستند؟

بِه با طیف وسیعی از شرایط خاک سازگار است، اما لومی با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. گیاهان مستقر برخی از خاک های خشک را تحمل می کنند. به، pH خاک کمی قلیایی بین 6.5-7.0 را ترجیح می دهد. در انواع مختلفی از خاک رشد می کنند اما در خاک های عمیق و بسیار لومی بهترین عملکرد را دارند. هرگز اجازه ندهید اطراف درخت شما کاملا خشک شود.

درختان به نسبت به خشکی مقاوم نیستند و در حین استقرار فقط می توانند یک یا دو هفته بدون آب دوام بیاورند. در سال های بعدی از کاشت به، هر دو هفته تا یک بار در ماه، بسته به دما، در زمان های دیگر آبیاری عمیق انجام بدهید. آبیاری ناکافی باعث ریزش میوه می شود. آبیاری بیش از حد می تواند منجر به شروع بیماری آتشک شود.

کاشت به

گل های زیبای درخت به

کوددهی را تنها یک بار در سال در طول زمستان انجام دهید و از کود آهسته رهش و کم نیتروژن با ریزمغذی ها در زیر سایه انداز درخت استفاده کنید. درختان جوان ممکن است نیاز به کوددهی بیشتری داشته باشند. محتوای نیتروژن بالا و کوددهی زیاد باعث ایجاد بیماری در درخت می شود.

پس از آخرین یخبندان، شاخه های مرده و آسیب دیده را هرس کرده و شاخه های پایینی را جدا کنید.

۶ اشتباه در هرس درختان را در مقالات تخصصی فردین کشت مطالعه کنید.

کاشت به

تکثیر درخت به از طریق قلمه روشی مطمئن تر از کاشت به از بذر است. قلمه ها را در پاییز یا اوایل زمستان بگیرید. با استفاده از یک ابزار برش استریل شده، یک برش بلند و 25 سانتی متری با زاویه از یک شاخه جوان که یک تا سه سال سن دارد، انجام دهید. سپس این مراحل را انجام دهید:

7 سانتی متر از پایین، پوست را از قلمه جدا کرده و آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. قلمه را در گلدانی با خاک غنی و مرطوب گلدان قرار دهید. هنگامی که رشد برگ ها را مشاهده کردید، قلمه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید و آن را در زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید و خاک را مرطوب نگه دارید. در اوایل بهار نهال را در فضای باز بکارید.

روش دیگر برای کاشت به از طرق دانه است. اما باید مدت زیادی صبر کنید تا میوه دهد. برای کاشت به از این طریق بهتر است اول رقمی را که می خواهید بکارید انتخاب کنید. پس از برداشت میوه دانه ها را از داخل میوه جدا کرده و با آب بشویید. سپس روی یک دستمال بگذارید تا رطوبت آن از بین رفته و خشک شود.

کاشت به

دانه های خشک شده را در یک کیسه زیپ دار که حدود سه چهارم آن از ماسه تمیز و مرطوب یا خزه اسفاگنوم پر شده است قرار دهید. دانه ها را به آرامی در کیسه پر از ماسه بریزید. کیسه را به مدت سه ماه در یخچال قرار دهید تا نیاز سرمایی دانه ها برای کاشت به برطرف شود.

 

بعد از گذشت سه ماه یا بیشتر، زمان کاشت به فرا رسیده است. یک یا دو دانه را در گلدانی پر از مخلوط گلدان بکارید. بذرها باید در عمق حدود 1 سانتی متر کاشته شوند. بذرها را به خوبی آبیاری کنید و گلدان را در پنجره رو به جنوب قرار دهید.

انتظار می رود بذرها در حدود شش هفته پس از کاشت در گلدان های کوچک پر از خاک مرطوب گلدان جوانه بزنند. هنگامی که دانه ها جوانه زدند و دسته دوم برگ های خود را درآوردند، ضعیف ترین گیاه را از هر گلدان انتخاب کنید و آن را یا بیرون بکشید یا در گلدان دیگری بکارید.

قبل از کاشت نهال ها در بیرون، پس از گرم شدن هوا و رفع خطر یخبندان، هر روز برای چند ساعت آنها را در محیط بیرون از خانه و گلخانه قرار دهید. به تدریج، در طول یک هفته، هر روز زمان بیرون از منزل را افزایش دهید تا زمانی که کاملا سازگار شوند. در این صورت در هنگام کاشت نهال ها مشکلی نخواهید داشت و خیلی زود نهال های جوان شروع به رشد خواهند کرد.

بهترین زمان هرس درختان چه زمانی است؟ این مقاله کاربردی را در مقالات فردین کشت بخوانید.

برداشت میوه به

کاشت به

درختان معمولا از پنج یا شش سالگی شروع به باردهی می کنند. برای چیدن به ها تا پاییز صبر کنید. زمانی که به ها رنگ زرد به خود گرفتند و هوا اندکی سرد شد بهترین زمان برداشت است. میوه های رسیده بسیار معطر خواهند بود و با بالغ شدن عطر دل انگیز آنها زیاد می شود. توجه داشته باشید که میوه را قبل از اولین یخبندان از درخت بچینید.

چرایی عدم باردهی درختان میوه را می توانید در مقالات تخصصی فردین کشت مطالعه کنید.