الماس 0 الماس
الماس 0 الماس
Generic selectors
کاملا مشابه کلمه
جستجو در عناوین
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
مقالات
محصولات

پیچک کاردینال و روش‌های کاشت و نگهداری آن

پیچک کاردینال

پیچک کاردینال گیاهی هیبرید Ipomoea x multifida  و متعلق به تیره Convolvulaceae می باشد که هر دو بومی آمریکای مرکزی و جنوبی هستند. تولید بذر این گیاه 11 سال به طول انجامیده است و به دلیل شاخ و برگ های جذاب و همچنین گلهای پر زرق و برق به عنوان یک گیاه زینتی پرورش یافته است. پیچک کاردینال منبع شهد خوبی برای پروانه ها و مرغ شهدخوار است.

همراهان همیشگی فردین کشت، شما عزیزان می توانید بذر نیلوفر پیچک کاردینال آمریکایی  و بذر انواع گل مانند پیچک مکزیکی، نیلوفر آبی واتر لوتوس، گل آفتابگردان قرمز، گل بنفشه خوارکی و …  را از سایت خریداری کنید.

 

پیچک کاردینال

پیچک کاردینال

گیاهشناسی پیچک کاردینال

برگ

برگ های پیچک کاردینال متناوب به شکل سبز مثلثی و قلبی شکل  به طول 7-2 و عرض 5 سانتی متر یا کمی پهن تر هستند که به چند لوب عمیق و باریک تقسیم می شوند و تقریباً شبیه برگ های نخل کوچک هستند. دمبرگها 3-1 سانتی متر طول دارد.

ساقه

ساقه ها، باریک و صاف، در هم تنیده و به سمت بالا می رود.

گل

پیچک کاردینال اواسط تابستان گل می دهد و تا زمانی که گیاه در اثر یخ زدگی از بین برود گلدهی ادامه می یابد. گلهای اغلب، قرمز ولی گاها صورتی نیز می باشد که دارای 5 گلبرگ هستند.

میوه

میوه ی پیچک کاردینال به شکل کپسول بوده که در ابتدا هر کپسول سبز است و در نهایت روی یک پوشش قهوه ای کاغذی سخت خشک می شود. رنگ بذر ها هنگام رسیدن قهوه ای تا سیاه می باشد.

توجه: بذرها برای انسان و دام سمی هستند.

علائم مسمومیت شامل: توهم، تهوع، استفراغ، اسهال، خواب آلودگی، بی حسی اندام ها و سفت شدن عضلات

این گیاه را در مجاورت گیاهان دیگر نکارید زیرا با رشد سریع بر سایر گیاهان غالب شده و مانع از رشد آنها می شود. اما کاشت در کنار پیاده روها یا مکانی که گیاه به پایه متصل شده و بالا رود منظره زیبایی به وجود می آورد. این گیاه زیبا نیاز به هرس ندارد.

پیچک کاردینال

پیچک کاردینال

نیازهای اکولوژیکی پیچک کاردینال

نور

نیلوفر پیچک اغلب در  نور کامل خورشید به خوبی رشد می کند اما اگر در سایه جزئی نیز قرار بگیرد قادر به سازگاری و گلدهی می باشد.

خاک

خاک با زهکشی بالا، مناسب رشد بوده و اگر خاک از نظر عناصر غذایی ضعیف است از کود های تقویتی استفاده کنید.

آب

قادر به تحمل شریط خشکی بوده اما اگر آب کافی در اختیار داشته باشد رشد بیشتری داشته و در صورت سیراب شدن گل های بیشتری تولید می کند.

تکثیر و کاشت پیچک کاردینال

برای تقویت جوانه زنی بذرها، ابتدا بذرها را با چاقو یا کاغذ سمباده خراش داده و در آب بخیسانید و سپس اقدام به کاشت کنید. بذرهایی که به این روش کاشته می شوند پس از یک یا دو هفته شروع به جوانه زنی می کنند. بهتر است پس از سپری شدن یخبندان زمستانه بذرها در عمق نسبتا کم در محل اصلی کاشته شود. از دانه هایی که در طول زمستان در زمین باقی می ماند، خود کاشت می کند.

این گونه احتمالاً توسط انسان پراکنده شده است

موارد استفاده

پیچک کاردینال در سراسر جهان به عنوان یک گیاه زینتی مورد استفاده قرار می گیرد.

آفات و بیماری های پیچک کاردینال

اگر چه این گیاه بیماری و آفت بخصوصی ندارد اما اگر شرایط محیطی برای رشد عوامل بیماری مناسب باشد ممکن است دچار زنگ، لکه برگی و پوسیدگی ساقه شود. گزارش هایی حاکی از تغذیه خرگوش و گوزن از این گیاه وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیچک میتوانید به دانشنامه ویکی پدیا مراجعه نمایید.

 

ترجمه: حاتمی

0