طبق بررسی های صورت گرفته در تیره نعناع ۴۰۰۰ گونه گیاه وجود دارد که در ۲۰۰ جنس جای داده شده اند . این گیاهان به گونه ای در کره زمین پراکندگی دارند که در غالب نواحی یافت می گردند ، ولی بیشتر انتشار آنها در منطقه مدیترانه است. گونه های جنس نعناع در سراسر اروپا ، آفریقا ، آسیا و آمریکای شمالی پراکنش دارند. در این تیره نعناع (Mentha piperita) ، سوسن عنبر (M. aquatic. ) ، پونه معطر (M. pulegium) ، پونه سنبله ای (M. spicata) ، ریحان (Ocimum basilicum) و … قرار دارند .

گیاهان این تیره عموما علفی، یکساله و یا پایا و دارای ساقه های ایستاده و یا خزنده اند. در بین آنها به ندرت نمونه های پیچنده و یا به شکل درختچه ممکن است یافت شود. از مشخصات این گیاهان می توان به ساقه های چهار گوش اشاره کرد . از قاعده ساقه آنها نیز غالبا” ساقه های فرعی منشا می گیرد که حالت خزنده در سطح زمین پیدا می کنند و یا درون خاک وارد گردیده وبه صورت ساقه زیر زمینی در می آیند.

برگهای متقابل و به ندرت فراهم دارند. برگها به صورت ساده بوده، به طوری که وجود برگهای مرکب در آنها دیده نشده است. در برخی از آنها مجموع گلها به نحوی است که در قسمت انتهایی ساقه ، به علت فشرده بودن ، ظاهر کاپیتول مانند پیدا می کنند.

نعناع

جنس Mentha شامل ۲۵ گونه می باشد که عموما در مناطق گرم دنیا پراکنده اند . این جنس در ایران دارای شش گونه علفی ، چند ساله و معطر می باشد و گونه M. mozaffarianii انحصاری ایران می باشد. بسیاری از آنها هیبرهای بین گونه ای می باشند . گیاهان این جنس عموما علفی پایا و دارای ساقه چهار گوش، برگها متقابل دندانه دار و پوشیده از کرکند . گلهای آنها ممکن است در طول محور ساقه به شکل دسته های فراهم در کنار برگها مجتمع گردند و یا در قسمت انتهایی ساقه به صورت سنبله های انتهایی ( مانند پونه سنبله ای ) پدید آیند . کاسه گل آنها لوله ای شکل ، دارای ۵ الی ۱۰ رگبرگ طولی و جام گل آنها قیفی شکل و دارای چهار لوب می باشد . تعداد پرچم ها چهار عدد بوده و دارای بساک دو خانه ای می باشد . مادگی آنها نیز دو برچه ای است . اعضای هوایی این گیاهان مخصوصا” برگ و سر شاخه گلدار آنها معطر بوده و اگر در بین انگشتان فشرده شوند ، بوی قوی و مطبوع از آنها استشمام می گردد.

 

بذر انواع نعنا موهیتو , سیب و آمریکایی در فروشگاه فردین کشت موجود است. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت کد پیگیری

کاربر محترم:

شما میتوانید با وارد نمودن شماره سفارش در کادر مربوطه کد پیگیری پستی سفارشتان را دریافت نمایید.

سپس کد دریافت شده را در سایت اداره پست وارد نموده و از وضعیت مرسوله باخبر شوید.

آدرس پیگیری مرسوله: http://post.fardinkesht.com

لازم به یادآوریست، پس از تحویل بسته شما به اداره پست، مسئولیت پیگیری مرسوله تا زمان رسیدن به ادرستان، با شماست و از عهده مجموعه فردین کشت خارج می باشد.

چنانچه نهال و نشاء خریداری نموده اید، این بخش برای شما کاربرد نخواهد داشت. زیرا از طریق باربری و تیباکس ارسال میگردند که قابلیت پیگیری الکترونیکی ندارند.

  • ثبت نام
رمزتان را گم کرده اید؟ لطفا ایمیل یا نام کاربری را وارد نمایید، پس از آن ایمیلی حاوی لینک مخصوص تغییر رمز دریافت خواهید نمود.
از اطلاعات شما در این سایت محافظت میگردد.