کاشت لوبیا پروانه‌ای

گیاه لوبیا پروانه‌ای چیست؟ این گیاه که نام دیگرش Centrosema virginianum می‌باشد، جز گونه‌های منحصر به فرد است که در بهار و تابستان گل‌های آبی، بنفش و یا صورتی می‌دهد. این گل یک منبع غذایی عالی و محبوب برای پروانه‌ها محسوب می‌شود به همین علت نام لوبیا پروانه‌ای را به آن داده‌اند. گیاه لوبیا پروانه‌ای در مناطق خنک رشد می‌کند و البته سرعت رشد بسیار بالایی نیز دارد. در ادامه نحوه کاشت لوبیا پروانه‌ای را توضیح می‌دهم.

در ضمن بذر لوبیا پروانه ای در سایت موجود می باشد.

گیاه لوبیا پروانه‌ای 

کاشت لوبیا پروانه‌ای 

گیاه لوبیا پروانه‌ای می‌تواند در مکانی که نور خورشید و آب کافی وجود دارد، در حدود ۶ الی ۸ هفته پس از کاشت بذر، رشد کند. برای کاشت لوبیا پروانه‌ای مراحل زیر را دنبال کنید:

·      ابتدا یک مکان مناسب که در معرض نور خورشید قرار دارد یا تنها کمی در سایه است را انتخاب کنید. بهترین انتخاب، یک نقطه با نور کامل خورشید در صبح و سایه در بعدازظهر برای محافظت از گیاه در برابر اشعه شدید آفتاب در هنگام ظهر است.

·      پیش از کاشت بذرها، باید یک شب در دمای اتاق آن‌ها را خیس کنید. سپس بذر را در خاک غنی شده بکارید. همان‌طور که می‌دانید طیف وسیعی از خاک‌های مخلوط با شن و رس به همراه کمپوست وجود دارد، اما خاک غنی شده با مواد مغذی بهترین انتخاب برای پرورش این گیاه است. برای پرورش لوبیا پروانه‌ای در گلدان ترکیب کود گیاهی و خاک گلدان مناسب است.

·      پس از کاشت لوبیا پروانه‌ای به گیاه آب دهید. توجه داشته باشید که این گیاه را در حین فصل رشد باید دائما مرطوب نگه ‌دارید. اما هرگز گیاه را غرق در آب نکنید چرا که تحمل آب زیاد را ندارد و موجب خراب شدن آن می‌شود.

·      به صورت دوره‌ای گلدان را ۱ یا ۲ اینچ بچرخانید. این کار سبب می‌شود که رشد گیاه سریع‌تر شود و باعث می‌شود که شاخه‌های جدید و فرعی رشد کنند در نهایت گل‌های بیش‌تری تولید می‌شود.

خواص چای لوبیا پروانه‌ای

چای این گیاه قرن‌ها در جنوب شرقی آسیا مصرف می‌شود و البته از خواص بی‌نظیر آن نمی‌توان چشم پوشی کرد. برخی از خواص این گیاه:

۱- لوبیا پروانه‌ای سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‌ها به کاهش خطر ابتلا به عفونت در بدن کمک می‌کنند و برای سلامت قلب شما عالی هستند.

۲- چای لوبیا پروانه‌ای به خاطر رنگش شناخته می‌شود. گل‌های آبی این گیاه مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و نشان می‌دهد که به مبارزه با چروک‌ها کمک می‌کند و پوست شما را از پیری زودرس محافظت می‌کند.

۳- سردرد دارید؟ مصرف چای لوبیا پروانه‌‌ای به منظور کاهش درد از طریق خواص ضد دردش به اثبات رسیده است.

۴- مبارزه با التهابات داخلی. چای لوبیا پروانه‌ای موجب کاهش التهاب در بدن می‌شود و علائم شکستگی را از بین می‌برد. پروتئین این گیاه برای درمان درد کلیه، کمک به مشکلات چشمی مانند کونژویتیویت، مبارزه با انواع خاصی از سرطان‌ها موثر خواهد بود.

۵- یکی دیگر از خواص این گیاه تقویت قدرت ذهن است. هم‌چنین خاصیت انرژی‌بخش بودنش احساس خوبی  به شما می‌دهد.

با برخی از خواص و نحوه کاشت لوبیا پروانه‌ای آشنا شدید. امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر نظری دارید خوشحال می‌شویم در بخش دیدگاه‌ها ما را همراهی کنید.

طاعتی زاده
خرداد ۱۸, ۱۳۹۸