الماس 0 الماس
الماس 0 الماس
Generic selectors
کاملا مشابه کلمه
جستجو در عناوین
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
مقالات
محصولات

هر آنچه که در مورد شدت نور مورد نیاز گیاهان باید بدانید!

شدت نور

شرایط نوری خانه شما تاثیر مستقیمی بر رشد و سلامت گیاهان آپارتمانی شما خواهد داشت. شدت نور بسیار کم یا زیاد می تواند باعث شود گیاهان شما بیمار به نظر برسند، رشد نکنند و شکوفا نشوند، برگ ها بریزند یا به طور کلی از بین بروند.

اهمیت نور خورشید

نور خورشید عنصر حیاتی مورد نیاز برای بقای گیاهان است. گیاهان نور خورشید را جذب کرده و از طریق فتوسنتز آن را به انرژی تبدیل می کنند. فتوسنتز فرآیند مهمی است که نه تنها به گیاهان انرژی می دهد، بلکه برای کل اکو سیستم نیز حیاتی است.

این فرآیند در سلول های خاصی به نام کلروپلاست انجام می شود. همه گیاهان دارای سطوح یکسانی از کلروپلاست نیستند. به عنوان مثال، گونه هایی که می توانند سطوح نور بالاتری را تحمل کنند، سطوح بالاتری از کلروپلاست دارند.

غلظت کلروپلاست ها به هر گیاه و شرایط اطراف آن بستگی دارد. کلروپلاست ها می توانند غلظت خود را تغییر دهند تا به شرایط نوری در حال تغییر پاسخ دهند. اگر گیاهان در معرض نور کم قرار بگیرند، کلروپلاست بیشتری را متمرکز می کنند تا بتوانند نور خورشید بیشتری را جذب و پردازش کنند. این فرآیند به عنوان سازگاری شناخته می شود. این گونه است که می توان برخی گیاهان سایه دوست را برای پذیرش نور بیشتر «تربیت کرد».

توانایی گیاهان برای تبدیل نور خورشید به انرژی برای همه حیات روی زمین ضروری است. از طریق گیاهان، نور خورشید به انرژی قابل استفاده تبدیل می شود. سپس این انرژی توسط حیوانات مصرف می شود و به نوبه خود اغلب توسط حیوانات دیگر مصرف می شوند بنابراین انرژی در زنجیره غذایی حرکت می کند.

شما عزیزان می توانید با کلیک روی لینک تمام مقالات آموزشی مربوط به نور مصنوعی مورد نیاز گیاهان را مطالعه کنید.

رشد گیاهان در داخل خانه

شدت نور

وقتی صحبت از نور خورشید به میان می‌آید، رشد گیاهان در داخل خانه به منزله نگهداری آن‌ها در بیرون نیست. نور خورشید که از پنجره می آید هرگز به اندازه نور خورشید بیرون نیست. به طور کلی، وقتی گیاهان را از پنجره دورتر می کنید، شدت نور به سرعت کاهش می یابد. حتی یک حرکت 60-90 سانتی متری نیز می تواند شدت نور را تا بیش از 50 درصد کاهش دهد. این اولین چیزی است که باید هنگام تصمیم گیری در مورد مکان قرار دادن گیاهان خود در نظر داشته باشید.

پرورش دهندگان گیاهان اغلب در مورد نوع نور مورد نیاز گیاهانشان، به ویژه آنهایی که در داخل خانه نگهداری می شوند، مطالعه می کنند. چگونه یکنواخت ترین نور را تامین کنیم؟ آیا تفاوتی بین جهت گیری گیاه در کنار پنجره و نوع نوری که دریافت می کند وجود دارد؟ بهترین موقعیت برای گیاهان چیست؟

گیاهان برای فتوسنتز به نور نیاز دارند، گاهی برخی گیاهان خاص فقط با نور مناسبی که دریافت می کنند شروع به گلدهی می کنند و برخی دیگر اگر در معرض نور مستقیم خورشید باشند پژمرده می شوند. به طور کلی، اگر گیاهان شما نور کافی دریافت نکنند، رنگ شان کم رنگ می شود و ممکن است رشدشان متوقف شود. در اینجا دو مورد برای نور مورد نیاز گیاهان اهمیت دارد.

شدت نور

مقدار نور

شدت نور

شدت نور چیست؟

شدت نور با واحدهایی به نام لوکس (Lux) اندازه گیری می شود. لوکس برابر با یک لومن در هر متر مربع است. البته، لومن اندازه‌گیری نور مرئی است که توسط چشم انسان درک می‌شود (گیاهان از طیف‌های نور قرمز دور و بنفش دور نیز استفاده می‌کنند). با این حال، لوکس برای اندازه گیری نور خورشید کافی است و به طور کلی به عنوان روش استاندارد برای اندازه گیری شدت نور در نظر گرفته می شود.

عوامل دخیل در شدت نور دریافتی گیاهان

عوامل زیادی در شدت نور دریافتی گیاهان آپارتمانی شما دخیل هستند. این عوامل عبارتند از: جهت پنجره ها، نحوه تغییر نور در طول روز، نحوه تغییر نور بر اساس فصل، و نحوه تأثیر آب و هوا بر روشنایی.

مدت زمان

تعداد ساعات نور در روز بسته به فصل و همچنین بسته به طیفی از عوامل دیگر تغییر می کند. با توجه به اندازه پنجره یا موانع خارجی، اتاق شما ممکن است فقط مدت زمان محدودی از نور با کیفیت در روز دریافت کند.

جهت گیری در کنار پنجره

محل قرارگیری گیاهان شما در خانه شما بر شدت نور دریافتی آنها تأثیر دارد. شما باید بدانید که پنجره های خانه شما به کدام جهت است تا به شما در درک میزان نور دریافتی گیاهانتان کمک کند.

با این حال، ممکن است لازم باشد بسته به عرض جغرافیایی خود تنظیماتی را انجام دهید. از آنجایی که مقدار و زمان تابش نور طبیعی خورشید به مسیر خورشید بستگی دارد، عرض های جغرافیایی بالاتر و پایین تر باید تنظیماتی را برای این کار انجام دهند. همچنین، کوه‌ها، تپه‌ها، دره‌ها، جنگل‌ها و سازه‌های ساختمانی نیز ممکن است نحوه برخورد خورشید با پنجره‌های شما را تغییر دهند.

باید در نظر داشته باشید جهت پنجره میزان نور دریافتی از پنجره را تعیین می کند.

جهت نور

پنجره های رو به شمال:

ضعیف ترین شدت نور را دارند. اغلب حالت سایه دارند. قرار دادن گیاهان سایه دوست در کنار این پنجره ها امکان پذیر است، اما فقط در تابستان. در زمستان، پنجره های رو به شمال معمولا برای رشد گیاهان مناسب نیستند.

پنجره های رو به جنوب:

قوی ترین شدت نور را دارند. تمام گیاهانی که در کنار پنجره های رو به جنوب قرار می گیرند، بیشترین نور را دریافت خواهند کرد. این پنجره ها برای گیاهانی که می توانند نور شدید خورشید را تحمل کنند خوب هستند.

پنجره های رو به شرق:

این پنجره ها معمولاً در اوایل صبح، آفتاب زیادی دریافت می کنند. این نور خورشید چندان قوی نیست، بنابراین پنجره های شرقی برای گیاهانی که نیاز به نور خورشید صبحگاهی یا نور متوسط ​​​​خورشید دارند، مناسب است.

پنجره های رو به غرب:

در این پنجره ها شدت نور بعد از ظهر و عصر زیاد است که می تواند در تابستان بسیار قوی باشد. این پنجره ها برای گیاهان آفتاب دوست خوب هستند، حتی اگر آنها به همان شدت نوری که گیاهان در پنجره های جنوبی قرار می دهند، دریافت نمی کنند.

در اینجا چند نمونه از روشنایی ارائه شده در شرایط مختلف آورده شده است:

لوکس نور

200-500 LUX: شدت نور کم. این حالت تقریباً سایه عمیق است. برای اکثر گیاهان مناسب نیست.

500-1000 LUX: شدت نور همچنان کم است اما شبیه نور طبیعی یک اتاق معمولی است. این شدت نور برای گیاهان سایه دوست مناسب است.

1000 – 2000 LUX: نور روشن اما غیر مستقیم خورشید است که ممکن است اندکی سایه داشته باشد. مناسب برای گیاهانی که به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارند.

2000 – 4000 LUX: این شدت نور حدود 40 درصد از خورشید ظهر و همچنین نور مستقیمی است که از پنجره ها عبور می کند. برای بسیاری از گیاهانی که به شدت نور خوب و ثابت نیاز دارند ایده آل است.

4000 – 5000 LUX: این شدت نور حدود 50 درصد خورشید ظهر است. این نور مستقیم خورشید در یک اتاق روشن است. مناسب برای گیاهانی که به نور زیادی نیاز دارند.

5000 LUX و بالاتر: نور داخلی بسیار روشن است اما هنوز به شدت نور خورشید در فضای باز نیست.

نور کامل روز (نه خورشید مستقیم) در فضای باز حدود 10000-25000 LUX است. این بدان معناست که حتی روشن ترین اتاق ها نیز به ندرت به این سطح از نور خورشید نزدیک می شوند. با این حال، هنوز امکان سوزاندن گیاهانی که خیلی نزدیک به پنجره هستند وجود دارد.

نور

به طور کلی، مهمترین شاخص سطح مناسب نور خورشید برای خود گیاه است. گیاهان قوی و سالم آنهایی هستند که نور خورشید را بهینه دریافت می کنند. مهم است که همیشه گیاهان خود را زیر نظر داشته باشید تا نشانه‌هایی از نور زیاد خورشید (برگ‌های زرد، لکه‌های سوخته) را مشاهده کنید. اگر متوجه این تغییرات شدید، باید گیاه خود را به مکان مناسب تری منتقل کنید.

توانایی گیاهان برای سازگاری با تغییرات نور محدود است و هر گونه گیاهی دارای حداکثر و حداقل نور قابل تحمل خواهد بود. علاوه بر این، سازگاری به زمان نیاز دارد، بنابراین تغییرات ناگهانی در شدت نور اغلب برای سلامت گیاهان مضر است.

چگونه شدت نور را کمتر کنیم؟

اگر فقط یک پنجره رو به جنوب دارید اما به شدت نور کمتری برای گیاهان آپارتمانی خود نیاز دارید، می توانید نور را فیلتر کنید تا شدت نور را کاهش دهید. استفاده از پرده های نازک و توری برای این کار مناسب است.

شما عزیزان می توانید در ویکی پدیا مطالبی راجع به شدت نور را مطالعه کنید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

نه − چهار =

فردین کشت