الماس 0 الماس
الماس 0 الماس
Generic selectors
کاملا مشابه کلمه
جستجو در عناوین
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
مقالات
محصولات

کاشت ریحان ایتالیایی در گلخانه

ریحان ایتالیایی

ریحان گیاهی یکساله و فصل گرم از خانواده نعنا که درآب وهوای معتدل تا گرم ومرطوب رشد میکند وبه سرماهای پائین ویخبندان حساس است سریع به گل میره و بی کیفیت میشه همچنین در دماهای بالاتر از ۳۵درجه طعم تندتری بخود گرفته و برگها کیفیت خودرا ازدست میدهند. ریحان ایتالیایی  دامنه سازگاری وسیعی با انواع اقلیم ها و آب وخاک دارد ودراکثر نقاط قابلیت رویش دارد. پس خیلی نگران نوع خاک و املاح اب و… نباشید.

ریحان ایتالیایی
برای این منظور ابتدا زمین مورد نظر را در حد۳۰سانتی متر شخم بزنید.  خاک مناسب برای کشت ریحان ایتالیایی خاک هوموسی سبک با زهکشی مطلوب است. اضافه نمودن کودهای حیوانی (گاوی.گوسفندى) پوسیده ویا کمپوست علاوه بر حاصلخیزی و بالارفتن درصد مواد آلی خاک و افزایش قدرت نگهداری آب در خاک باعث تولید سبزی با کیفیت وکمیت بالاتر میشود .
پس از اضافه نمودن کود حیوانی بمیزان۲۰تا۳۰تن ویا کمپوست بمیزان ۱۰ تا ۱۵ تن درهکتار و اقدام به خرد کردن کلوخه ها با بیل یا روتیواتورمیکنیم طوری که کاملا کودها با خاک مخلوط گردد سپس سطح خاک را هموار می کنیم. بذرها را به روش دستپاش کشت نمایید. در روش دستپاش زمین را کرت بندی نموده وبا دست بذرهای ریز ریحان توسط افراد با تجربه روی سطح خاک پخش میگردد وپس از آن توسط ابزار شن کش.جارو وغیره بذرها را زیر خاک کرده وسطح خاک را برای چسبیدن بذر به خاک غلطک میزنند ک در گلخانه میشود از کپسول گاز به عنوان غلطک استفاده کرد و نسبت به آبیاری کرتها به آرامی اقدام کنید.ابیاری اول بهتره غرقابی باشه درصورت محدود بودن شرایط ابیاری از ابیاری بارانی استفاده بشه بهتره درضمن همه گلخانه رو تو یه زمان نکارید کشت ریحان در فواصل زمانی مختلف انجام بشه مثلا هر ده روز یک سوم گلخانه تا در همه زمانها محصول شاداب و تازه داشته باشیم.

میزان بذر مصرفی در هر هکتار حدود ۵تا۱۰کیلوگرم است.که با توجه با غنى بودن خاک گلخانه و کنترل شرایط تا ۱۵ و حتی ۲۰کیلو هم کشت میگردد. در کشت هاى زمستانه بذر کمتر و بهاره بذر بیشتر بعلت میزان دریافت نور مورد نیاز است.

تاریخ کشت ریحان ایتالیایی
تاریخ کاشت معمولا بسته به بازار هدف از نیمه اول ابان آغاز و تا آخر دی ماه ادامه دارد. و از لحاظ اقتصادی تولید محصول خارج از فصل در گلخانه مقرون به صرفه است.

آبیاری ریحان ایتالیایی

از مهمترین اعمالی که در مراحل رشد و برداشت ریحان انجام میشود آبیاری و مبارزه با علفهای هرز وآفات وبیماریها می باشد.ریحان به رطوبت نیاز دارد وهیچگاه نباید سطح خاک خشک شود .مزرعه ریحان را بایستی هر۶تا۷روز یکبار آبیاری کرد.

علفهای هرز ریحان ایتالیایی

علفهای هرز مزرعه از عوامل کاهش دهنده کمیت وکیفیت محصول هستند دراین خصوص باید قبل از کاشت جمعیت علفهای هرز راکم کنیم چنانچه بعداز کشت برخی علفها رویش نمودند توسط وجین از مزرعه خارج کنیم. مهمترین علف هرز مزرعه ریحان گیاه انگلی سس است که بصورت رشته های زرد و نارنجی رنگ به گیاه ریحان چسبیده علاوه بر مکیدن شیره نباتی وجلوگیری از رشد ونمو گیاه باعث کاهش کیفیت سبزی میشود . دراین خصوص باید از بذرهایی استفاده شود که عاری از بذرها واندامهای سس باشند واگر به بذری مشکوک هستیم یا از کشت آن خوداری کنیم ویا اینکه قبل از کاشت با دستگاه بوجاری سس گیر کاملا بوجاری و جداسازی نماییم. وچنانچه در مزرعه مشاهده شدند بصورت لکه ای نسبت به جمع آوری ویا سوزاندن ویا مبارزه شیمیایی توسط علفکش تماسی پاراکوات جهت جلوگیری از انتشار آن اقدام کنیم.


برداشت گیاه ریحان:

پس از رشد کافی بوته ها و شاخه های جانبی وقبل از به گل نشستن بوته ها بایستی برداشت انجام شود معمولاً در دوتا چهارچین محصول از سطح خاک برداشت میشود.

میزان برداشت

در هر برش ریحان بر حسب رقم, فاصله کاشت, نوع خاک و کودهای مصرف شده از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم در هر هزارمتر میباشد.
با توجه به قیمت پایینتر بذر هزینه نیروی کار و داشت و برداشت کمتر و قیمت مناسب در فصل سرد اکنون جزو محصولات سوداور گلخانه اى هست.

17