نکاتی برای پرورش درخت انجیر

تا به حال به این فکر کرده‌اید که خودتان میوه‌های تازه پرورش دهید؟ این کار چندان هم سخت نیست! اگر می‌خواهید سعی کنید یک محصول میوه‌ای غیر معمول را که خوشمزه و تقریبا بدون دردسر است در نظر بگیرید، انجیر را انتخاب کنید. این درخت در هوای گرم به آسانی رشد می‌کند البته در شرایط سخت با مراقبت بیشتر نیز می‌تواند رشد کند. این درخت با برگ‌های بزرگ و دوست‌داشتنی خودش فضایی زیبا در حیاط خانه شما ایجاد می‌کند. در ادامه با نکاتی برای پرورش درخت انجیر آشنا خواهید شد.

پرورش درخت انجیر 

 انتخاب نوع درخت انجیر

بیش از ۲۰۰ نوع درخت انجیر در آمریکای شمالی با طیف وسیعی از اشکال و رنگ میوه رشد می‌کند. این مسئله بسیار مهم است که نوع درختی که انتخاب می‌کنید متناسب با آب و هوای منطقه شما باشد. به میزان گرده افشانی نیز دقت داشته باشید! برای مثال برخی از انجیرها توسط مگس‌های کوچک بومی مدیترانه گرده افشانی می‌شوند و بدون آن‌ها میوه نمی‌دهند.

کاشت انجیر 

·      انجیر‌ها را می‌توان در خارج از منزل در منطقه‌ای که دمایی ۸ درجه و یا گرم‌تر دارد، کاشت. در مناطقی که درجه حرارت زمستان گاهی اوقات سردتر از ۱۰ درجه فارنهایت (منفی ۱۲ درجه سانتی‌گراد) است، بهتر است انجیر در گلدان کاشته شود.

·      بهترین زمان برای کاشت درخت انجیر خارج از منزل، اوایل بهار و یا اواخر پاییز است که درخت خواب است.

·      برای پرورش درخت انجیر در گلدان بهتر است آن را در مخلوط خاک گلدان و تراشه‌های پوست درخت (bark chips) بکارید.

·       دقت کنید که در بهار و تابستان هر ۴ هفته کود نیتروژن را به خاک گلدان اضافه کنید.

·      برای کاشت درخت انجیر در خارج از منزل می‌توانید از هر نوع خاکی استفاده کنید فقط در نظر داشته باشید که خاک حاوی مواد مغذی برای درخت باشد. هم‌چنین فاصله ۲۰ فوت از ساختمان یا درختان دیگر را برای کاشت این درخت مد نظر داشته باشید.

·      این نکته را نیز در نظر داشته باشید که این درخت ریشه‌های بسیار بزرگی دارد.

مراقبت از درخت انجیر 

·      آبیاری مرتب می‌تواند در رشد درختان جوان بسیار موثر باشد. در مناطقی که آب‌و‌هوای خشکی دارند، حداقل یکبار در هفته به گیاه آب دهید.

·      اغلب انجیرها نیاز به کود منظم ندارند. اما اگر انجیر در گلدان رشد نکرد می‌توانید از کود نیتروژن استفاده کنید. شروع مصرف نیتروژن از اواخر زمستان و پایان دوره آن باید اواسط تابستان صورت بگیرد.

·      شما هم‌چنین می‌توانید از یک لایه مالچ در اطراف درخت برای جلوگیری از علف‌های هرز و حفظ رطوبت ریشه استفاده کنید.

·      درختان انجیر نیاز کمی به هرس دارند. در طول فصل خاموش، مطمئن شوید که تمام شاخه‌های مرده، بیمار یا ضعیف را برای بهبود رشد، حذف کرده‌اید.

·      اگر پرورش درخت انجیر را در گلدان انجام می‌دهید، در زمستان گلدان را داخل منزل بگذارید و خاک را مرطوب نگه دارید.

با چگونگی پرورش درخت انجیر در منزل آشنا شدید. انجیر میوه‌ای خوش طعم با خواص بی‌نظیری از جمله کمک به کاهش وزن، کاهش فشار خون، درمان اختلالات جنسی، کنترل دیابت و جلوگیری از یبوست می‌باشد. امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر نظری دارید خوشحال می‌شویم در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

طاعتی زاده
خرداد ۱۶, ۱۳۹۸