اگر درختان جوان با شرایط آب و هوایی شدید مانند باران شدید، طوفان یخ، برف سنگین یا باد شدید مواجه شوند یا در خاک سست کاشته شوند، در آینده با درختان کج مواجه خواهید شد. مواردی که یک درخت کوچک فقط کمی خم می شود، ممکن است اصلا نیازی به انجام کاری نداشته باشید. کج شدن درختان جوان ممکن است تأثیر منفی بر رشد درخت بگذارد، بهترین کار این است درخت را صاف کرده و مراقب آن باشید تا سیستم ریشه آن قوی شده و در خاک مستقر شود.

چرا درختان کج می شوند؟

بیشتر باغبان ها می خواهند درختان در حیاط و باغشان صاف و بلند رشد کنند، اما گاهی اوقات طبیعت ایده های دیگری دارد. طوفان، باد، برف و باران همگی می توانند آسیب زیادی به درختان شما وارد کنند. درختان جوان حساس هستند. شما یک روز بعد از طوفان از خواب بیدار می شوید و ممکن است با دیدن درختان کج تعجب کنید. البته می توانید تا حدودی از کج شدن درختان جلوگیری کنید. با کاشت در منطقه مناسب که در جهت بادهای غالب منطقه نباشد و خاک خوبی داشته باشد، تا حدودی می توانید از کج شدن درختان جلوگیری کنید. اما اگر درختان کج را مشاهده کردید چه باید بکنید؟

هدف از صاف کردن درختان کج این است که به طور موقت از یک درخت حمایت شود تا زمانی که سیستم ریشه آن به اندازه کافی مستقر شود که بتواند به تنهایی خود را درون خاک نگه دارد. بیشتر درختان جوان فقط به یک چوب و طناب نیاز دارند. درختان بزرگتر یا آنهایی که در شرایط بادی هستند به تعداد بیشتری چوب نیاز دارند.

پس از دوره های طولانی باران، زمانی که زمین آب را خیس کرده و نرم تر از حد معمول است، احتمال بیشتری وجود دارد که یک طوفان شدید باعث خم شدن درخت شود.

درختان میوه مقاوم به سرما کدام درختان هستند؟

چه زمانی درختان کج را صاف کنیم؟

وقتی درخت جوان به اندازه کافی در جای خود محکم نیست و با رشد از حالت عمودی خارج می شود بهترین زمان برای صاف کردن درخت است. زمانی است که خاک مرطوب باشد، که اغلب در فصل بهار چنین است می توانید درختان کج را به آرامی صاف کنید. اگر خاک خشک بود، می توانید پای درخت را کمی آبیاری کنید و سپس شروع به کار کنید.

آنچه شما نیاز دارید:

درختان کج

پتک، چند میخ فلزی یا چند چوب با دوام و طناب

نحوه صاف کردن درختان کج

از یک پتک یا برای کوبیدن دو یا سه پایه چوبی یا فلزی در اطراف محیط درخت در خارج از ناحیه توپ ریشه استفاده کنید. اگر محل کاشت شما بادهایی دارد که عمدتاً از یک جهت می وزند، بهتر است پایه ها را در سمت مخالف درخت قرار دهید، جایی که پایه ها درخت را در برابر نیروی باد محکم می کنند. چوب ها را با زاویه ۴۵ درجه به سمت تنه درخت به داخل زمین بزنید.

میخ های طویل که در عمق مناسبی به زمین زده شوند برای صاف کردن درختان کج بهترند. اما به یاد داشته باشید که باید پس از استقرار ریشه های درخت و صاف شدنتنه درخت این پایه ها را بردارید، بنابراین آنها را بی جهت به عمق زیاد نزنید. در صورت امکان پایه ها را تا عمق حداقل ۵۰ سانتی متر به زمین بکوبید و اگر بافت خاک سست و شنی باشد حتی عمیق تر کنید.

تنه درخت را با فشار صاف کنید.

اگر خاک اطراف مرطوب و انعطاف پذیر باشد، صاف کردن درختان کج آسان تر خواهد بود، بنابراین در نظر داشته باشید که منطقه را با شلنگ باغچه خیس کنید. سپس به صورت دستی درخت را مستقیم و عمودی فشار دهید و فشار یکنواختی را در امتداد تنه اعمال کنید.

اگر توپ ریشه به طور قابل توجهی جابجا شده باشد، به آرامی ریشه ها را با خاک بپوشانید تا در معرض هوا قرار نگیرد. پس از صاف ایستادن درخت، خاک اطراف پایه را کاملا بکوبید تا توپ ریشه در جای خود قرار گیرد.

پس از صاف کردن درختان کج نوبت به بستن درختان با یک طناب یا کابل است. هرگز اجازه ندهید سیم، کابل یا طناب برهنه با تنه درخت تماس مستقیم پیدا کند زیرا این کار می تواند به پوست درخت آسیب برساند و باعث ایجاد بیماری و آفات شود.

از طناب یا کابل هایی استفاده کنید که از طریق نوعی روکش انعطاف پذیر پوشیده شده اند تا درخت را به پایه ها ببندید. برخی از افراد طناب ها یا کابل ها را با شلنگ لاستیکی می پوشانند تا از ساییده شدن طناب یا کابل ها به پوست جلوگیری کنند.

درختان کج

پیدا کردن موقعیت مناسب برای طناب ها در امتداد تنه مشکل است. آنها باید به اندازه کافی پایین باشند تا به تاج درخت اجازه تاب خوردن بدهند، اما به اندازه کافی محکم باشند که درخت در اثر بادها جابجا نشود. بهترین موقعیت اغلب نزدیک اولین شاخه های جانبی است که از تنه خارج می شوند. همچنین طناب ها باید مقدار کمی شلی داشته باشند تا به تنه اجازه حرکت دهد.

۶ اشتباه در هرس درختان را در مقالات فردین کشت بخوانید.

زمان بدهید.

برای اطمینان از اینکه درختان کج در خاک به خوبی مستقر می شوند، چوب‌ها را برای حداقل یک سال در جای خود بگذارید تا ریشه‌های آن کاملا در خاک فرو بروند. درخت را به صورت دوره ای بررسی کنید و در صورت لزوم کشش طناب ها را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که درخت می تواند خم شود.

اگر یک طوفان قوی یک درخت کوچک را به طور کامل ریشه کن کرده باشد، باید به دقت ارزیابی شود تا مشخص شود که آیا قابل نجات است یا خیر. به طور کلی، یک سوم تا یک دوم ریشه ها باید هنوز در زمین باشند و ریشه در معرض دید باید آسیب ندیده باشد.

درختان کج

تا جایی که می توانید خاک را از ریشه های باز جدا کنید و سپس درخت را به آرامی صاف کنید. قبل از اینکه خاک اطراف گلوله ریشه را محکم کنید، مطمئن شوید که همه ریشه ها زیر سطح زمین هستند.

اگر منطقه کاشت به دلیل شرایط باد، خاک ناپایدار یا عناصر دیگر مناسب نیست، درخت را به مکان دیگری انتقال دهید. در دراز مدت، این راه حل ممکن است بهتر از صاف کردن درختان کج باشد.