گیاه هل و خواص آن را بهتر بشناسید

آیا تا به حال از گیاه هل را چشیده‌ای؟ این گیاه یکی از محبوب‌ترین ادویه‌های جهان است که در کشور هند بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دانه‌ها دارای طعم گرم و بسیار معطر هستند که طعم منحصر به فرد و شیرینی را برای هر غذا یا نوشیدنی به ارمغان می‌آورند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با خواص هل آشنا شوید.

خواص هل: 

۱- بوی بدن دهان را بهبود می‌بخشد

هل یک درمان بسیار موثر در برابر مشکل رایج با نام هالیتوز است، که بعنوان بوی بد دهان شناخته می‌شود. به سادگی جویدن دانه‌ها می‌تواند به از بین بردن هر گونه بوی بد دهان کمک کند. از این گیاه در برخی از آدامس‌ها به عنوان یک اسانس استفاده شده است.

به تازگی، طی یک مطالعه انجام شده توسط گروه میکروب‌شناسی در دانشگاه Kurukshetra در هند اثرات ضد میکروبی عصاره‌های هل را بر روی باکتری‌های دهان کشف کرده‌اند. محققان نتیجه گرفتند که عصاره‌ها بر علیه باکتری‌های بیماری‌زای خوراکی مانند استرپتوکوک موتانس و کاندیدا آلبیکنس موثر هستند.

۲- جلوگیری از پوسیدگی دندان

این ادویه نه تنها می‌تواند با باکتری‌هایی که موجب بوی بد دهان می‌شوند، مقابله کند، بلکه ممکن است به جلوگیری از پیشرفت حفره در دندان‌ها و یا حتی به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها منجر شود. هل تمام مزایای یک آدامس را دارد اما در آن خبری از آثار منفی آدامس‌ها مانند چسبندگی‌شان نیست.

۳- کمک به درمان سرطان از خواص هل

این گیاه نوید می‌دهد که می‌تواند در درمان و مبارزه با سرطان موثر واقع شود. مطالعات نشان داده است که می‌توان گیاه هل را به عنوان یک عامل شیمی درمانی یا دارویی برای مهار، تاخیر یا معکوس ساختن فرآیند سرطان مورد استفاده قرار داد. یک مطالعه بر روی حیوانات در سال 2012 در نشریه مجلات دارویی نشان داد که این گیاه تاثیر مثبت بر سلامت پوست نیز دارد.

۴-  کاهش فشار خون

یکی از دیگر خواص هل توانایی آن در کاهش فشار خون می‌باشد. طی یک آزمایش بر روی ۲۰ نفر که به فشار خون بالا مبتلا بودند، نتایج نشان داد که هل نه تنها باعث کاهش فشار خون سیستولیک، دیاستولیک و متوسط ​​شد، بلکه در پایان سه ماه نیز میزان آنتی اکسیدان را تا 90٪ افزایش داد.

۵-  کمک به درمان دیابت

محتوای منگنز بالا در این ادویه آن را به انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به دیابت و هر کسی که با مسائل مربوط به قند خون درگیر است، تبدیل کرده است. اضافه کردن منگنز به رژیم غذایی یک ایده هوشمندانه برای بیماران دیابتی است، به همین دلیل اگر دیابت دارید، باید از این ادویه به عنوان بخشی از برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید.

6- درمان آسم

گیاه هل هم‌چنین در درمان آسم به افراد کمک می‌کند. این گیاه باعث می‌شود که ماده‌ای که برونش‌ها و برونشیل‌ها را گسترش می‌دهد، مقاومت کمتری در راه هوایی داشته باشد و سبب افزایش جریان هوا به ریه‌‌ها شود.

با برخی از خواص هل آشنا شدید. این گیاه در کشور چین برای درمان اختلالات دستگاه گوارش نیز استفاده می‌شود. اگر نظری دارید خوشحال می‌شویم تا در بخش دیدگاه‌ها برای‌مان بنویسید.

0