آموزش کاشت و پرورش

3 روش برای تکثیر شفلرا

تکثیر شفلرا

شفلراها که معمولا به عنوان گیاهان چتری شناخته می شوند جزو گیاهان آپارتمانی محبوبی هستند که نیاز به مراقبت کمی دارند. تکثیر شفلرا هم بسیار آسان است. کافی است که یک گلدان از این گیاه را در خانه داشته باشید و به راحتی با آسان ترین روش ها آن را به چندین گلدان تکثیر کنید.

گیاه شفلرا

شفلرا از گیاهان گلدار از تیره Araliaceae با 13 گونه بومی نیوزلند و برخی جزایر اقیانوس آرام است. Schefflera actinophylla بزرگتر، همچنین به عنوان گیاه چتر یا درخت چتر شناخته می شود، دارای برگ های سبز بلند، براق و بیضی شکل است که به زیبایی از ساقه مرکزی فرو می ریزد و شبیه چتر است. یک شفلرا بالغ ممکن است 12 تا 16 برگچه از یک ساقه داشته باشد، در حالی که شفلرا نابالغ به احتمال زیاد دارای 4 تا 6 برگچه است. Schefflera arboricola، گاهی اوقات شفلرا کوتوله نامیده می شود، دارای برگ های کوچکتر و براق است، گاهی اوقات با برگ هایی با رنگ های ابلق دیده می شود.

گیاهان شفلرا به سرعت رشد می کنند، اگر در فضای باز کاشته شوند، می توانند هر سال تا 90 سانتی متر نیز رشد کنند. البته گیاهان داخل ساختمان کندتر رشد می کنند، به خصوص اگر تا حدودی در یک گلدان کوچک با خاک مناسب پرورش یابند رشدشان کند می شود.

گیاهان آپارتمانی مقاوم کدام گیاهان هستند؟

نکات مراقبت از گیاهان شفلرا

شفلرا نور روشن و غیر مستقیم خورشید را ترجیح می دهد اما می تواند اندکی سایه را نیز تحمل کند. گونه های بزرگتر می توانند نور مستقیم خورشید را تحمل کنند. یک پنجره شمالی بدون مانع نیز ممکن است محل مناسبی برای رشد و تکثیر شفلرا باشد اما باعث توقف رشد می شود، زیرا نمی توانند نور کمتر را تحمل کنند.

شفلرا را زمانی آبیاری کنید که 75 درصد حجم خاک خشک شده باشد. تا جایی آبیاری کنید که آب از سوراخ زهکشی ته گلدان بیرون بیاید و آب جمع شده در ته گلدان را دور بریزید.

شفلرا خاکی با زهکشی خوب و غنی از مواد آلی را ترجیح می دهند. مخلوط خاکی که حاوی کوکو، پرلیت و کمپوست باشد برای رشد و تکثیر شفلرا ایده آل است.

شفلراها در شرایطی که رطوبت بین 30 تا 40 درصد یا بیشتر باشد در داخل خانه رشد می کنند. این گیاهان چتری زیبا می توانند رطوبت معمولی اتاق را بین 20 تا 30 درصد را هم تحمل کنند.

گیاهان شفلرا را هفته ای دو بار در طول فصل با کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید یا سالی دو بار از کود آهسته رهش استفاده کنید.

آنچه گیاهان آپارتمانی برای رشد نیاز دارند را در مقالات فردین کشت بخوانید.

تکثیر شفلرا

تکثیر شفلرا

تکثیر شفلرا به راحتی از طریق رویشی امکان پذیر است، به این معنی که از بذر برای تکثیر استفاده نمی شود. این روش که به عنوان تکثیر غیرجنسی نیز شناخته می شود، کلون هایی از گیاه مادر را از قسمت های جداگانه گیاه ایجاد می کند. ثابت شده است که استفاده از قلمه ها یک تکنیک بسیار آسان برای تکثیر شفلرا است که شانس موفقیت شما را افزایش می دهد.

روش های تکثیر شفلرا

1. تکثیر در آب

برای بسیاری از افراد، تکثیر در آب ساده ترین روش تکثیر شفلرا است. در این روش به راحتی می توانید ریشه دار شدن قلمه ها را مشاهده کنید و زمان کاشت را به خوبی بدانید. ابتدا باید به تعداد دلخواه قلمه شفلرا از گیاه اصلی جدا کنید.

از یک چاقوی تیز یا قیچی هرس استفاده کنید تا نوک در حال رشد هر شاخه را جدا کرده و هر تعداد قلمه را که می خواهید ایجاد کنید. بهتر است چاقوی هرس را با الکل ایزوپروپیل 91٪ استریل کنید تا از انتشار هرگونه بیماری قارچی و سایر بیماری ها از گیاهان دیگری جلوگیری کنید.

قلمه ها را خیلی طولانی برندارید. سعی کنید اندازه قلمه ها بیش از 20-15 سانتی متر بیشتر نشود. هدف نهایی خود را در ذهن داشته باشید. آیا یک گیاه تک ساقه می خواهید؟ اگر چنین است، یک برش خوب است. اگر می‌خواهید یک گیاه بوته‌دار داشته باشید، حداقل ۲ یا ۳ قلمه را ریشه کن کنید تا در آن زمان در یک گلدان قرار دهید.

اگرچه می توانید در هر زمانی از سال تکثیر شفلرا را انجام دهید، اما بهترین زمان برای ریشه دار کردن قلمه ها در فصل رشد در بهار یا تابستان است. می توانید در ماه های زمستان نیز این گیاه را تکثیر کنید، اما احتمالا بسیار کندتر رشد خواهد کرد.

تکثیر شفلرا

تکثیر شفلرا در آب

بعد از اینکه چند قلمه را بریدید، برگ های پایینی را جدا کنید. حدود 10 سانتی متر از قسمت پایینی را در داخل یک گلدان یا لیوان پر از آب قرار دهید و در نهایت، ظرف قلمه خود را در مکانی خوب، گرم و روشن قرار دهید تا ریشه زایی شروع شود. مکانی در مقابل پنجره عالی خواهد بود، حتی پنجره هایی که چند ساعت آفتاب صبحگاهی دارند نیز برای ریشه زایی خوب است.

هوای گرم قطعا روند ریشه زایی را تسریع می کند، بنابراین گیاه خود را در یک اتاق خوب و گرم قرار دهید. روند ریشه زایی ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد تا رشد جدید شروع شود. ریشه های جدید در ابتدا غیرمعمول به نظر می رسند اما نگران نباشید! با گذشت زمان ریشه ها تشکیل شده و به خوبی رشد می کنند.

حتما آب را حداقل به صورت هفتگی عوض کنید و در صورت مشاهده هرگونه کدر شدن در آب از برگهای پوسیده و غیره، آب را عوض کنید. تعویض آب اکسیژن بیشتری را به آب باز می گرداند.

اجازه دهید ریشه ها حدود 2-5 سانتی متر یا بیشتر رشد کنند، سپس می توانید بقیه مراحل تکثیر شفلرا را با کاشت قلمه های ریشه دار شده در گلدان ادامه دهید.

هنگامی که قلمه های ریشه دار شده آماده شد، می توانید یک یا چند قلمه را در گلدان بکارید. از مخلوط گلدان همه منظوره خوب و یک قسمت پرلیت برای تهیه مخلوط گلدانی برای تکثیر شفلرا استفاده کنید.

توصیه می کنیم از گلدان خیلی بزرگ برای تکثیر شفلرا استفاده نکنید. اگر فقط یک قلمه کوچک دارید، با یک گلدان با قطر 10 سانتی متر شروع کنید و زمانی که ریشه کاملا رشد کرد و گیاه بزرگ شد به گلدان جدیدی منتقل کنید.

2. تکثیر قلمه در خاک

این روش کارآمدترین راه برای تکثیر شفلرا است زیرا قلمه گیاه مستقیما در گلدانی که در آن رشد می کند ریشه می گیرد. برای این فرآیند، قلمه ها را دقیقا همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد از گیاه جدا کنید، اما به جای قرار دادن قلمه ها در آب، آنها را مستقیم در یک گلدان خاک مرطوب قرار می دهید.

انتهای بریده شده قلمه شفلرا را بردارید، آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و در گلدان کوچکی با خاک مرطوب قرار دهید. استفاده از هورمون ریشه زایی کاملا ضروری نیست، اما به تسریع روند ریشه زایی کمک می کند.

تکثیر شفلرا

 

هنگامی که از این روش برای تکثیر شفلرا  استفاده می کنید، افزایش سطح رطوبت همیشه باعث موفقیت در کاشت گیاه شما می شود. می توانید این کار را به سادگی با قرار دادن چند چوب بامبو در گلدان انجام دهید و روی گلدان را با یک کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. خاک را نسبتا مرطوب نگه دارید. هنگامی که 2 سانتی متر بالای خاک احساس خشکی کردید، آبیاری کنید.

هنگامی که برای تکثیر شفلرا از خاک استفاده می کنید، تشخیص اینکه چه زمانی ریشه زایی آغاز شده است دشوارتر است، اما در نهایت رشد جدیدی را در نوک در حال رشد قلمه ها مشاهده خواهید کرد. پس از ریشه دار شدن قلمه ها، شاهد رشد خوب و برگ های جدید خواهید بود.

۶ دلیل اصلی خشک شدن گیاهان آپارتمانی را در مقالات فردین کشت بخوانید.

3. تکثیر قلمه در خزه

همانطور که در روش تکثیر شفلرا در خاک توضیح داده شده است عمل کنید اما به جای قرار دادن قلمه ها در مخلوط گلدانی از خزه اسفاگنوم مرطوب استفاده کنید.

خزه اسفاگنوم را چند دقیقه در آب گرم خیس کنید و سپس آب اضافی آن را با دستان خود بگیرید. خزه مرطوب شده را در یک گلدان قرار دهید و قلمه ها را در آن قرار دهید. می‌توانید بدون ترس از پوسیدگی قلمه‌ها آن را در خزه مرطوب نگه دارید، زیرا هوا و اکسیژن کافی وجود دارد. در بسیاری از موارد استفاده از خزه اسفاگنوم بهتر از خاک است، زیرا خشک شدن خزه بیشتر طول می کشد و قلمه خشک نمی شود.

پس از چند هفته، قلمه ها را بررسی کنید. قلمه ها را به آرامی از خزه بیرون بیاورید. هنگامی که ریشه ها 1-3 سانتی متر رشد کردند، به آرامی خزه ها را از قلمه جدا کنید و در مخلوط گلدان بکارید.