توت آمریکایی

توت آمریکایی درختی است مقاوم و عجیب و غریب که دارای تاریخچه طولانی و جالب بوده که در بین مردم ارزش زیادی پیدا کرده است. هنگامی که اولین بار در اروپا توسط ساکنین اولیه آن کشت شد خیلی سریع کشت آن در سراسر قاره توسعه یافت، که دلیل این استقبال را می‌توان به قابلیت کشت آن در هر نقطه و شرایطی ربط داد. امروزه می‌توان این درخت را در اطراف خانه‌های قدیمی، استراحتگاه‌ها و در امتداد جاده‌ها یافت. این گیاه دارای تاریخچه جذاب و استفاده‌های اقتصادی زیادی است. تحقیقات و مطالعات زیادی روی متابولیت‌های ثانویه، مورفولوژی، آناتومی و آفات آن صورت گرفته است.

مشخصات گیاهشناسی

توت آمریکایی با نام علمی Maclura pomifera درختی برگریز و از تیره Moracaea و بومی آمریکاست. برای اولین بار توسط  William Dunbar گزارش شد.

ارتفاع درختانی که کاملا رشد کرده اند به 12 تا 20 متر می‌رسد. تنه نسبتا کوتاهی داشته و سایه انداز کمی دارد. ریشه‌ها ضخیم و گوشتی و به رنگ نارنجی روشن است. چوب درخت به رنگ طلایی و زرد روشن و سنگین و مستحکم است. برگ‌ها به طور متناوب، به رنگ سبز و 8 تا 13 سانتی‌متر طول دارند. شاخه‌ها ابتدا سبز رنگ هستند و بعد از اولین زمستان به رنگ قهوه‌ای روشن و متمایل به نارنجی درمی‌آید.

توت آمریکایی درختی دوپایه است و گل‌های نر و ماده در درختان جداگانه‌ای قرار می‌گیرند. درختان ماده برای تولید میوه به گرده‌افشان درخت نر نیاز دارند. میوه‌ها خوراکی نبوده و کروی به اندازه پرتقال با ظاهر چروکیده و دارای شیره چسبناکی است که در پاییز به رنگ سبز و یا زرد روشن درمی‌آید.

برگ توت آمریکایی

         برگ و شاخه درخت توت آمریکایی

ایزوفلاون‌های اوسیژن و پومیفرین در میوه و چوب توت آمریکایی وجود دارند و از نظر وزنی 6-4 % وزن میوه و چوب را تشکیل می‌دهند. اجزای اصلی میوه‌های تازه شامل پکتین (46٪)، رزین (17٪)، چربی (5٪) و قند (قبل از هیدرولیز ، 5٪) است. میزان رطوبت میوه‌های تازه حدود 80٪ است

نیازهای اکولوژیک

به راحتی در خاک‌های متوسط زهکشی شده در آفتاب کامل تا سایه سایه رشد می‌کنند اما خاک مرطوب یکنواخت را ترجیح می‌دهد. با این حال شرایط خشک و مرطوب را نیز  تحمل می‌کند. در کل توت آمریکایی خاک‌های ضعیف، خشکسالی، گرما، سرما و باد را تحمل می‌کند. هیچ مشکل جدی در مورد آفات و یا بیماری ندارد.

توت آمریکایی

برای خرید بذر توت آمریکایی، کلیک کنید.

موارد استفاده از توت آمریکایی

در آمریکا به عنوان درختی برای فضای سبز و همچنین بادشکن به طور گسترده استفاده می‌شود.

برای جلوگیری از فرسایش خاک در مناطقی که امکان فرسایش خاک بالاست، کاشته می‌شود.

از چوب سخت و مستحکم آن در ساخت خانه‌های چوبی و وسایل چوبی استفاده می‌شود. از رنگ نارنجی- زردی که از چوب استخراج می‌شود به عنوان یک رنگ طبیعی استفاده می‌کنند.

چوب توت آمریکایی

وسایل چوبی تهیه شده از چوب درخت توت آمریکایی

در آمریکای شمالی از چوب آن برای تولید گرما در مصارف خانگی استفاده می‌کنند.

در بسیاری از گلفروشی‌ها از میوه توت آمریکایی برای تزیین استفاده می‌کنند.

ترکیبات موجود در میوه این درخت خاصیت دورکنندگی حشرات را داراست.

همانطور که در بالا گفته شد میوه‌های توت آمریکایی قابل خوردن نیست و خوردن آن مشکلات و عوارض جسمی دارد. پژوهش‌های زیادی در رابطه با ترکیبات موجود در این درخت صورت گرفته است که بسیاری در فاز تحقیقاتی هستند و در شرایط آزمایشگاهی تمام نتایج اثبات شده است. محققان در تلاشند تا از ایزوفلاون‌های میوه توت آمریکایی برای تقویت عملکرد قلب و عروق استفاده کنند. همچنین عصاره میوه، خاصیت ضدباکتری و ضد قارچی دارد. پومیفرین موجود در میوه یک آنتی اکسیدان طبیعی است که به طور قابل توجهی کارایی سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد

تیم تحریریه
دی 24, 1399