گیاهان برای رشد به نور، آب و خاک خوب نیاز دارند. برخی خاک های فاقد مواد آلی کافی برای رشد گیاهان هستند. افزودن کود طبیعی یکی از راه های تقویت خاک است. کودهای ارگانیک متعددی وجود دارد که یکی از آنها امولسیون ماهی است.

امولسیون ماهی

امولسیون ماهی یک کود مایع آلی سریع الاثر است که از محصولات جانبی صنعت روغن ماهی و پودر ماهی تهیه می شود. به آن کود ماهی نیز می گویند. بوی ماهی قوی دارد، اما برخی ها با استفاده از مواد جانبی خوشبو شده اند. سرشار از نیتروژن، فسفر و پتاسیم  به علاوه حاوی عناصر کمیاب مانند کلسیم، منیزیم، گوگرد، کلر و سدیم است.

مزایای استفاده از امولسیون ماهی

استفاده از کود امولسیون ماهی نسبت به سایر انواع کود مزایای متعددی دارد و برخی از آنها بیشتر از سایرین جذاب خواهند بود. همانطور که همه ما بیشتر از تأثیر تصمیمات خود بر محیط زیست و آینده سیاره زیبای خود آگاه می شویم، بسیاری از مردم به گزینه های ارگانیکی روی می آورند که سازگارتر با محیط زیست هستند تا گزینه های شیمیایی.

کودهای شیمیایی حاوی سمومی اند که از طریق خاک به آبراهه ها نفوذ می کنند. این مواد شیمیایی محیط زیست ما را آلوده می کنند و باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت برای حیات وحش و طبیعت می شوند. کودهای آلی مانند کود امولسیون ماهی به محیط زیست آسیب نمی رساند. کاملا طبیعی است و در صورت ورود به آبراهه های محلی هیچ عارضه جانبی منفی ایجاد نمی کند.

کودهای زیستی چه نوع کودی هستند؟

یکی دیگر از مزایای کود امولسیون ماهی این است که از محصولات جانبی صنعت ماهیگیری ساخته شده است و بنابراین از چیزی که هدر می رود، چیز مفیدی ساخته می شود. کود ماهی که به صورت تجاری تولید می شود، از ضایعات ماهی ایجاد می شود و بنابراین به کاهش ضایعات کمک می کند. به همین دلیل، بسیاری از مردم کود امولسیون ماهی را به عنوان یک گزینه پایدارتر و سالم تر در نظر می گیرند.

امولسیون ماهی

حاوی مقدار زیادی مواد مغذی برای جذب سریع توسط گیاهان است. امولسیون ماهی برای گیاهان یک گزینه غذایی همه منظوره است که می تواند در هر زمان مورد استفاده قرار گیرد. می توان از آن به عنوان کودی برای استفاده در خاک، محلول پاشی، به شکل پودر ماهی استفاده کرد یا به توده کمپوست اضافه کرد.

انتخاب امولسیون ماهی یک گزینه عالی برای سبزیجات سبز برگ به دلیل محتوای نیتروژن بالای آن است. استفاده از آن به ویژه به عنوان کود مناسب برای چمن در اوایل بهار مفید است.

شما عزیزان می توانید کود کامل ۲۰-۲۰-۲۰ آمریکایی بسته ۵۰ گرمی را با کلیک بروی لینک از فردین کشت خریداری کنید.

نحوه استفاده از امولسیون ماهی

هنگام استفاده از کود ماهی مراقب باشید. امولسیون غلیظ ممکن است گیاهان را بسوزاند و رشد آنها را تحت تاثیر قرار دهد. تا زمانی که مراقب باشید، امولسیون ماهی یک کود متعادلی است که در حد اعتدال، تقریبا در هر مرحله از رشد گیاه قابل استفاده است.

امولسیون ماهی برای بسیاری از مصارف در باغ مناسب است، اما به ویژه به عنوان کود برای چمن در اوایل بهار و برای تغذیه سبزیجات سبز برگ به دلیل محتوای نیتروژن بالاتر مفیدتر است. اگر خاک از قبل حاوی سطح بالایی از نیتروژن است، استفاده بیش از حد امولسیون ماهی منجر به “سوختن” گیاهان می شود.

کود ماهی برای گیاهان یک محصول غلیظ است که قبل از مصرف با آب رقیق می شود. بهتر است ۱۴ گرم امولسیون ماهی را با ۴ لیتر آب ترکیب کنید، سپس به سادگی گیاهان را با این محلول آبیاری کنید، می توانید این مخلوط را دو بار در هفته به گیاهان خود بدهید. در بهار امولسیون رقیق شده را با سمپاش روی چمن اسپری کنید.

کوددهی گیاهان گلدانی به چه صورتی است؟ این مطلب را با کلیک روی لینک در مقالات فردین کشت بخوانید.

خودتان امولسیون ماهی بسازید.

امولسیون ماهی تجاری ممکن است کمی گران باشد، به علاوه فاقد میکروارگانیسم های باکتریایی است که برای سلامت خاک و گیاه مهم هستند. شما مجبور نیستید امولسیون ماهی تجاری را بخرید زیرا اگر ضایعات ماهی در دسترس دارید می توانید امولسیون ماهی را خود تان بسازید. تنها چیزی که نیاز دارید یک سطل با درب، صفحه توری، بطری قابل آب بندی، برگ های خشک شده، خاک اره، ضایعات ماهی و آب است. (افزودن اختیاری ملاس می تواند به ساخت میکروب هایی کمک کند که تجزیه را تسریع می کنند.) توجه به این نکته مهم است که کودی که خودتان در خانه می سازید نسبت نیتروژن، پتاسیم و فسفر مشخص نخواهد بود.

کود ۱۹-۱۹-۱۹ و کاربردهای آن را با کلیک روی لینک بیشتر بشناسید.

یک سطل پنج لیتری برای تهیه امولسیون ماهی تعیین کنید. این سطل بعد از این همیشه بوی ماهی می‌دهد، بنابراین نمی توانید از آن برای کارهای دیگری استفاده کنید. ضایعات ماهی را از یک فروشگاه تهیه کنید یا خودتان در خانه آنها را جدا کنید. برگ های خشک شده ومواد ذکر شده در بالا را روی ضایعات بریزید تا دو سوم سطل پر شود. این برگ ها به کاهش بو کمک می کنند. آب اضافه کنید به طوریکه ۱۰ سانتی متر بالای سطل خالی بماند.

درب سطل را ببندید و آن را کنار بگذارید. هر روز به مدت یک هفته و سپس هر چند روز یکبار آن را بررسی کنید تا ببینید آیا گاز در روی آب جمع شده است یا خیر؟ وقتی متوجه شدید که گازها شروع به تشکیل می کنند، باید هفته ای یکبار مخلوط را هم بزنید. حدود یک ماه بماند. اگر در آب و هوای گرم تری زندگی می کنید، ممکن است زودتر از یک ماه امولسیون ماهی تشکیل شود.

امولسیون ماهی

برای استفاده از امولسیون ماهی خانگی، برگ ها و تکه های ماهی را با استفاده از یک صفحه فلزی ظریف صاف کنید. امولسیون صاف شده را در یک بطری قابل مهر و موم قرار دهید. حدود ۱۴۱ گرم از امولسیون را در ۳.۷ لیتر آب رقیق کنید یا ۸۵۰ گرم از آن را در یک سطل ۱۸ لیتر رقیق کنید.

ضایعات باقی مانده را دور نریزید. آب بیشتری به سطل اضافه کنید و فرآیند را دوباره شروع کنید. شما معمولا می توانید از مواد استفاده شده حدود سه بار امولسیون ماهی تهیه کنید.

کودهای استارتر چه نوع کودی هستند؟ با کلیک روی لینک این مطلب جذاب و جدید را مطالعه کنید.

معایب:

  • قیمت آن گران تر از سایر کودهاست.
  • حاوی محصولات حیوانی است، بنابراین ممکن است توسط گیاهخواران تایید نشود.
  • اغلب نیاز به استفاده مجدد دارد.
  • بوی نسبتا بدی دارد.

امولسیون ماهی

کودهای آلی یا شیمیایی؟ کدامیک برای گیاهان بهتر است؟ این مطلب را در مقالات تخصصی فردین کشت مطالعه کنید.

کود امولسیون ماهی یک روش ارگانیک برای تغذیه گیاهان است که به محیط زیست آسیب نمی رساند. حاوی سطح پایینی از مواد مغذی است، به این معنی که گیاهان از سوختگی کود در امان هستند، اما همچنین به این معنی است که برای داشتن هر گونه اثر مثبت باید به طور منظم استفاده شود. از آنجایی که از ماهی تهیه می شود، بوی نامطبوعی دارد، اگرچه می توان تا حدودی با اسانس های گیاهی مانند اسطوخودوس آن را خوشبو کرد.