آشنایی با گیاه پپینو

گیاه پپینو با نام علمی Solanum muricatum Aioton متعلق به خانواده Solanacea گیاهی کوچک، علفی و یا بوته‌ای با ساقه اصلی به نسبت خشبی، دارای رشد بالا رونده، در حدود ۷۵ سانتی متر ارتفاع و چندین ساقه است، به طوری که پیکر آن شبیه به بوته‌های بالارونده گوجه‌فرنگی است. بومی نواحی معتدله کوه‌های آند، کلمبیا، پرو و شیلی است. نام انگلیسی این میوه به طور مستقیم از واژ‌ه‌ای اسپانیایی گرفته شده که به معنی خیار می‌باشد. میوه پپینو با اندازه تقریبی به طول ۱۰ سانتی‌متر‌ است. میوه‌ها به رنگ سبز- زرد تا زرد- کرم با نوارهایی بنفش رنگ و طعمی شیرین و دلپذیر شبیه به طعم خربزه‌های عسلی هستند. وزن میوه‌ها در هنگام بلوغ ۵۰۰-۱۰۰ گرم می‌باشد.در این مقاله آشنایی با گیاه پپینو را برای شما عزیزان بیشتر می نماییم.

 

گیاه پپینو

شرایط رشد

پپینو در ارتفاعات، عرض‌های جغرافیایی و خاک‌های مختلف توانایی سازگاری دارد و بوته‌های استقرار یافته این گیاه به تنش خشکی مقاومت نشان می‌دهند و به سرعت رشد رویشی خود را از سر می‌گیرند. این گیاه را می‌توان با قلمه و بذر تکثیر نمود. خاک‌های حاصلخیز و با بافت سبک که زهکشی مناسبی داشته باشند برای این گیاه مناسب بوده و در شرایط آفتابی رشد بهتری دارد. پپینو برای تشکیل مناسب میوه به شب‌های خنک و روزهای معتدل (۲۵-۱۲ درجه سانتی گراد) نیازمند است. به طوری که دمای کمتر از ۱۰ و بیشتر از ۳۰ درجه سانتی گراد بر روی تشکیل میوه اثرات منفی می‌گذارد. دمای بالا می تواند گلدهی را به تأخیر انداخته و باعث ریزش گل‌ها شود.

گیاه پپینو

گیاه پپینو در حال باردهی

آفات و بیماری‌ها

از جمله مهم‌ترین آفات و بیماری‌های این گیاه می‌توان به سوسک کلرادو سیب‌زمینی، کنه دو نقطه‌ای، شته سبز هلو و سفیدک اشاره نمود.

 

ارزش غذایی

صد گرم میوه رسیده پپینو حاوی حاوی۵/۹ درصد مواد جامد محلول، ۶/۴ درصد قند، ۲۵/۳۴ میلی گرم ویتامین C و همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین A می باشد. میزان ویتامین‌های موجود در این میوه بالا بوده و اثرات دارویی، نظیر خواص ضد توموری از دیگر ویژگی‌های این گیاه است. از جمله ترکیبات معطر در پپینو نیز موادی چون استرها، آلدهید ها، کتون‌ها، ترپن‌ها، الکل‌ها و همچنین مزیفوران ۲ و بتا داماسنون ۳ قابل ذکر هستند.

پپینو به عنوان یک محصول جدید در حال حاضر در کشورهای اروپایی، ژاپن و ایالات متحده آمریکا مورد توجه و مطالعه قرار گرفته است و کشورهای نیوزیلند و شیلی از صادرکنندگان آن به شمار می‌روند.در سایت فردین کشت دو رقم بذر پپینو زرد و بنفش موجود است که میتونید براحتی تهیه نموده و از پرورش آنها در منزل خود لذت ببرید.در سایت ویکی پدیا هم میتونید اطلاعات بیشتری از گیاه ارزشمند پپینو بدست بیارید.

 

 

 

 

 

 

 

فردین نژاد
فروردین ۹, ۱۳۹۹